Solidne wzrosty na Wall Street na koniec tygodnia

Zobacz

- Reklama -

Dow Jones Industrial na zamknięciu zwyżkował 360 punktów, czyli 1,06 proc., do 34.382,13 pkt.

S&P 500 na koniec dnia wzrósł 1,49 proc., do 4.173,85 pkt.

Nasdaq Composite zyskał 2,32 proc. i zamknął sesję na poziomie 13.429,98 pkt.

„Wyższa inflacja prawdopodobnie pozostanie w centrum uwagi w miarę przyspieszania ożywienia po pandemii. Chociaż spodziewamy się, że obawy o inflację spowodują gwałtowne wahania, uznajemy również takie wahania rynkowe jako okazję do budowania ekspozycji na zwycięzców strukturalnych” – powiedział Mark Haefele, dyrektor ds. inwestycji w UBS Global Wealth Management.

„Zyski w spółkach są na tyle silne, że giełdy rosną, nawet jeśli rentowności obligacji idą w górę w oczekiwaniu na zacieśnienie polityki banku centralnego. Zalecamy kupować wszelkie krótkoterminowe spadki, jakie można teraz zobaczyć. Czas, aby stać się bardziej ostrożnym może nadejść w przyszłym roku, a nie w tym” – dodał Robert Buckland, strateg ds. akcji w Citi.

Główne indeksy nowojorskiej giełdy mają za sobą burzliwy tydzień. Od poniedziałku do środy Dow Jones stracił prawie 1.200 punktów, a S&P 500 i Nasdaq zniżkowały 4-5 proc.

Potem indeksy odrobiły część mocnych strat, ale i tak cały tydzień zamknęły na minusach z powodu obaw inwestorów o wzrost inflacji. Dow i S&P 500 spadły po ponad 1 proc. w tygodniu, a Nasdaq zniżkował w skali ostatnich pięciu dni o ponad 2,3 proc.

Podczas piątkowej sesji mocno rosły akcje spółek technologicznych. Tesla zyskała ponad 3 proc., Facebook podrożał prawie 4 proc., Alphabet i Microsoft zyskały po ponad 2 proc., a Netflix, Amazon i Apple poszły w górę po ponad 1 proc.

Akcje United Airlines i American Airlines rosły po 4 proc. Akcje Carnival szły w górę o ponad 5 proc., a Norwegian Cruise Line i Royal Caribbean zyskiwały po 4,5 proc.

Analitycy wskazują, że wzrosty linii lotniczych i wycieczkowych nastąpiły po tym, jak Amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) złagodziły w czwartek wytyczne w sprawie noszenia maseczek i dystansu społecznego dla osób w pełni zaszczepionych przeciwko Covid-19.

Akcje Walt Disney spadły 4 proc. Koncern podał liczbę nowych płatnych subskrypcji Disney+, która wyniosła 103,6 miliona w pierwszym kwartale, a oczekiwano, że wyniesie 109 milionów.

Notowania Snowflake rosły 6,5 proc. Goldman Sachs podniósł rekomendację dla akcji spółki do „kupuj” z „sprzedaj”.

Produkcja przemysłowa w USA w kwietniu wzrosła o 0,7 proc. mdm. Oczekiwano +1 proc. mdm, wobec: +2,4 proc. w marcu, po korekcie z +1,4 proc. Przetwórstwo przemysłowe wzrosło o 0,4 proc. mdm. Prognozowano wzrost o 0,4 proc., wobec +3,1 proc. miesiąc wcześniej, po korekcie z +2,7 proc.

Wykorzystanie mocy produkcyjnych amerykańskich firm wyniosło w kwietniu 74,9 proc. vs konsensus 75 proc. i wobec 74,4 proc. miesiąc wcześniej.

Indeks poziomu optymizmu wśród konsumentów amerykańskich, opracowywany przez Uniwersytet Michigan, w maju spadł do 82,8 pkt. z 88,3 pkt. miesiąc wcześniej – podano we wstępnym wyliczeniu. Oczekiwano 90,4 pkt.

Sprzedaż detaliczna w USA w kwietniu pozostała bez zmian w ujęciu miesiąc do miesiąca. Analitycy oczekiwali, że sprzedaż wzrośnie o 1 proc.

Sprzedaż detaliczna z wykluczeniem sprzedaży aut w marcu spadła o 0,8 proc. mdm. Oczekiwano, że sprzedaż wzrośnie o 0,7 proc. (PAP Biznes)

kkr/ pr/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -