Sondaż dla „DGP” i RMF FM: Chcemy zgody z Brukselą

- Reklama -

Na pytanie, czy reformując polskie sądownictwo, rząd powinien uwzględnić uwagi ze strony instytucji unijnych, takich jak KE czy TSUE, twierdząco odpowiedziało 53,6 proc. respondentów, a przeciwnego zdania było 37,2 proc. badanych.

Jak wskazuje „DGP”, z badania wynika, że choć przeciwnicy słuchania Brukseli wśród wyborców PiS przeważają, to nie jest to przewaga zdecydowana – jest ich 45 proc. Tymczasem – czytamy – całkiem spora część tych, którzy zagłosowali na PiS dwa lata temu (34 proc.), uważa, że zdanie TSUE czy KE powinno być brane pod uwagę, a 21 proc. nie wie, co o tym sądzić.

Dziennik podaje, że ponad 90 proc. wyborców KO i lewicy ma proeuropejski kurs. „Również wśród wyborców PSL stanowią oni przeważającą część. Za to wszyscy wyborcy Konfederacji są krytyczni wobec słuchania Brukseli w kwestii sądownictwa” – czytamy w środowym „Dzienniku Gazecie Prawnej”.

Gazeta zwraca uwagę, że jeśli chodzi o inne wyniki szczegółowych badań, „symptomatyczne jest, że na wsi, która jest ogromnym beneficjentem udziału w UE, przeważa rezerwa wobec słuchania Brukseli w kwestii sądownictwa”. Z kolei – jak pisze „DGP” – w podziale według wieku najwięcej przeciwników jest wśród czterdziestolatków.

Sondaż United Surveys przeprowadzono 30 lipca na ogólnopolskiej próbie 1000 pełnoletnich mieszkańców Polski metodą telefonicznych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).(PAP)

kkr/ joz/

- Reklama -
Źródło:PAP

Treści PREMIUM

Otrzymuj cotygodniowy e-mail od BrandsIT, który sprawia, że czytanie wiadomości jest naprawdę przyjemne. Dołącz do naszej listy mailingowej, aby być na bieżąco i uzyskać dotęp do treści PREMIUM za darmo.

- Reklama -