Spadki na Wall Street, Fed może podnieść stopy proc. dwa razy w ’23

Zobacz

- Reklama -

Dow Jones Industrial na zamknięciu zniżkował 0,77 proc., do 34.033,67 pkt.

S&P 500 na koniec dnia spadł 0,54 proc., do 4.223,70 pkt.

Nasdaq Composite stracił 0,24 proc. i zamknął sesję na poziomie 14.039,68 pkt.

Ostatnie badanie przeprowadzone przez BofA wśród zarządzających funduszami sugeruje, że większość z nich jest optymistyczna co do perspektyw dla inflacji. Około 72 proc. ankietowanych stwierdziło, że wzrost inflacji jest przejściowy, a 23 proc. uważa ten trend to za trwały.

„Inwestorzy są nastawieni na trwały wzrost, przejściową inflację i spokojne zmniejszanie się sumy bilansowej Fedu” – podał w raporcie Bank of America.

„Nadal uważam, że akcje będą szły w górę. Jeśli nie słyszymy nic nowego, to martwię się trochę o ryzyko stwarzane przez system — mogą powstać bańki aktywów” – powiedział szef ds. obligacji w BlackRock, Rick Rieder.

Fed utrzymał główną stopę procentową w USA w przedziale 0-0,25 proc. Z prognoz Fedu wynika, że 7 członków Komitetu spodziewa się podwyżki stóp proc. w 2022 r., a 13 na 18 członków FOMC oczekuje co najmniej jednej podwyżki stóp proc. do 2023 r.

W komunikacie podkreślono, że Fed dąży do „osiągnięcia maksymalnego zatrudnienia i inflacji na poziomie 2 proc. w dłuższej perspektywie”.

„Ze względu na to, że inflacja utrzymywała się poniżej tego długoterminowego celu, Komitet będzie dążył do osiągnięcia przez pewien czas inflacji umiarkowanie powyżej 2 proc., tak aby inflacja wynosiła średnio 2 proc. w tym czasie, a długoterminowe oczekiwania inflacyjne pozostały dobrze zakotwiczone na poziomie 2 proc.” – napisano w oświadczeniu.

Fed wskazywał, że stopy procentowe w USA będą utrzymane na obecnym poziomie do czasu, aż warunki na rynku pracy osiągną założenia Fedu dotyczące pełnego zatrudnienia, a inflacja wzrośnie do 2 proc. i będzie na dobrej drodze do umiarkowanego przekroczenia 2 proc. przez pewien czas.

„Rezerwa Federalna może wykorzystać pełen zakres narzędzi do wspierania gospodarki USA w tym trudnym czasie, promując w ten sposób maksymalne cele w zakresie zatrudnienia i stabilności cen” – napisano w komunikacie.

„Oceniając właściwe stanowisko w polityce pieniężnej, Komitet będzie nadal monitorował oddziaływanie napływających informacji na perspektywy gospodarcze. (…) Ocena Komitetu będzie uwzględniać szeroki zakres informacji, w tym odczyty dotyczące zdrowia publicznego, warunków na rynku pracy, presji inflacyjnej i oczekiwań inflacyjnych oraz wydarzeń finansowych i międzynarodowych” – dodano.

W komunikacie stwierdzono, że inflacja wzrosła ze względu na czynniki o charakterze przejściowym.

„W związku z postępem w zakresie szczepień i silnym wsparciem w polityce fiskalnej i monetarnej, wskaźniki aktywności gospodarczej i zatrudnienia uległy poprawie. Sektory najbardziej dotknięte pandemią pozostają słabe, ale wykazały poprawę. Wzrosła inflacja, w dużej mierze odzwierciedlając czynniki przejściowe. Ogólne warunki finansowe pozostają akomodacyjne (…)” – wskazano w komunikacie.

„Ścieżka rozwoju gospodarki będzie w znacznym stopniu zależeć od dalszego przebiegu pandemii koronawirusa. Postępy w zakresie szczepień prawdopodobnie będą nadal ograniczać skutki kryzysu zdrowia publicznego dla gospodarki, ale nadal istnieją zagrożenia dla perspektyw gospodarczych” – dodano.

Fed będzie skupował aktywa do czasu aż osiągnie postępy w dochodzeniu do celów mandatowych. W komunikacie nie pojawiły się żadne wzmianki o możliwym ograniczeniu programu skupu aktywów.

Prezes Fedu Jerome Powell spodziewa się, że Fed będzie mógł powiedzieć więcej o czasie redukcji programu skupu aktywów, gdy zobaczy więcej danych.

„Uczestnicy Komitetu byli zdania, że od czasu przyjęcia forward guidance w grudniu, gospodarka wyraźnie poczyniła postępy, chociaż wciąż jesteśmy daleko od naszego celu. (…) Właściwe będzie rozważenie ogłoszenia planu ograniczenia naszych zakupów aktywów na przyszłych spotkaniach” – wskazywał prezes Fedu podczas konferencji prasowej po posiedzeniu Fed. (PAP Biznes)

kkr/ pr/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -