“Spiegel”: Stada krów i świń muszą być dostosowane do celów klimatycznych; “ostre cięcia”

Udostępnij

Jak przypomina „Spiegel”, rolnictwo jest odpowiedzialne za wytwarzanie ok. 7 proc. gazów cieplarnianych w Niemczech. Najbardziej przyczynia się do tego hodowla zwierząt.

„Jeśli rolnictwo chce osiągnąć cele klimatyczne, musi ograniczyć hodowlę tak wielu krów i świń” – zauważa „Spiegel”. „Porozumienie koalicyjne mówi dość ogólnikowo, że stada zwierząt powinny być +dostosowane do celów ochrony klimatu, wody i emisji+. To może oznaczać tylko jedno: ostre cięcia” – dodaje gazeta, podkreślając, że „temat jest delikatny”.

Liczba gospodarstw rolnych spada od dziesięcioleci, podobnie jak liczba gospodarstw hodujących zwierzęta. Dlatego wszystko to, co brzmi jak możliwość dalszych redukcji „z łatwością wywołuje egzystencjalny niepokój”.

„Poprawa warunków zwierząt hodowlanych powinna przynieść najlepszy efekt, większość w Niemczech i tak tego chce. Ale wygląda na to, że jeśli każdemu zwierzęciu da się więcej miejsca, pogłowie nieuchronnie ulegnie zmniejszeniu” – dodaje „Spiegel”.

Efekt trudno obecnie określić, a „ustalenia dużych stowarzyszeń w sprawie przyszłości rolnictwa i hodowli zwierząt również pozostają niejasne”. Minister rolnictwa Cem Oezdemir (Zieloni) przedstawił kluczowe punkty, dotyczące hodowli wieprzowiny. „To więcej, niż udało się jego poprzednikowi, ale wciąż niewiele. Ustawa w tym roku prawdopodobnie nie zostanie uchwalona” – podsumowuje Spiegel. (PAP)

Źródło:PAP

Zobacz

Rząd wesprze firmy energochłonne. Na ten cel przeznaczy kilkanaście miliardów złotych

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który przewiduje, że na pomoc dla firm energochłonnych, które ponoszą dodatkowe koszty w związku z nagłymi wzrostami cen energii elektrycznej i gazu, rząd przeznaczy łącznie 17,4 mld zł do 2024 r. - podała we wtorek Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Czy importowany węgiel jest dobrej jakości? Wiemy, że jest “sprawdzany”

Do końca roku do Polski trafi 10 mln ton węgla - zapewnił we wtorek w Programie Pierwszym Polskiego Radia wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki. Jeśli rynek nasyci się węglem, jego ceny będą się stabilizowały - dodał.
- Reklama -

REKLAMA