Spychalski: apeluję, aby sytuacji na wschodzie nie wykorzystać do bieżącej rozgrywki politycznej

Zobacz

- Reklama -

Błażej Spychalski, który był w niedzielę jednym z gości „Śniadania Polsat News”, pytany m.in. o stanowisko prezydenta dotyczącego sytuacji na wschodzie, odpowiedział: „My jako Polska, jako kraj, jako władze Rzeczypospolitej reagujemy na bieżąco, jeżeli chodzi o sprawy związane z Ukrainą i tego, co się dzieje na wschodzie Ukrainy”. Dodał, że sytuacja jest poważna, choć dzisiaj wygląda lepiej niż jeszcze parę dni temu.

„My jesteśmy cały czas w kontakcie z naszymi sojusznikami, także z naszymi partnerami z Ukrainy” – zapewnił. „Prezydent Andrzej Duda patrzy na tę sprawę, na to, jak Rosja wykorzystując armię do celów politycznych, realizuje swoją politykę, patrzy na to przez szerszy pryzmat tego, co się działo w Gruzji, tego, co się działo w Mołdawii, pamiętajmy o sprawie Nadniestrza, stąd te telefony, stąd te rozmowy, które odbywał prezydent Andrzej Duda także z panią prezydent (Mołdawii) Maią Sandu” – dodał.

Rzecznik prezydenta zaapelował do opozycji o wstrzemięźliwość i ostrożne podchodzenie do sytuacji na wschodzie. „Zapewniam, że władze Rzeczypospolitej koordynują w pełni swoje stanowisko i tutaj jest absolutny, pełny przepływ informacji i podejmowane działania są w pełnym konsensusie” – podkreślał i w tym kontekście przypomniał, że niedawno odbyło się spotkanie prezydenta z przedstawicielami MON, służb specjalnych i wojska, aby omówić sytuację pod kątem militarnym. „Proszę być spokojnym, Rzeczpospolita Polska podejmuje odpowiednie działania i apeluje o to, żeby tej sprawy nie wykorzystywać do bieżącej rozgrywki politycznej, bo po prostu ona do niczego nie doprowadzi” – mówił Spychalski.

Na wschodzie Ukrainy, w Donbasie, gdzie w lipcu 2020 r. weszło w życie zawieszenie broni, obserwowana jest obecnie eskalacja konfliktu. Rosja zwiększa liczebność swych wojsk przy granicy z Ukrainą, oficjalnie uzasadniając to ćwiczeniami wojskowymi. Ukraińskie władze stale monitorują sytuację i alarmują NATO i organizacje międzynarodowe o działaniach Rosji.

Według ukraińskiego MSZ przy granicach Ukrainy Rosja skoncentruje niedługo ponad 120 tys. żołnierzy. Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba wezwał Zachód do nałożenia nowych sankcji gospodarczych na Rosję.(PAP)

autor: Grzegorz Bruszewski

gb/ amac/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -