Spychalski: w rozmowach Duda-Erdogan kwestia bezpieczeństwa była stawiana bardzo mocno

Zobacz

- Reklama -

W poniedziałek przebywający w Ankarze prezydent Dudy podpisał umowę ze stroną turecką dotyczącą zakupu czterech zestawów z 24 uzbrojonymi dronami Bayraktar TB2. Umowa obejmuje także szkolenie i logistykę. Dostawy nastąpią do roku 2024, a pierwszy zestaw Polska otrzyma w przyszłym roku.

Spychalski w rozmowie w TVP Info podsumował wizytę prezydenta w Turcji w kontekście bezpieczeństwa i uzbrojenia polskiej armii. „To jest bardzo dobra decyzja, która zdecydowanie zwiększa możliwości obronne Wojska Polskiego i to jest decyzja, która była decyzją oczekiwaną” – ocenił. „Dobrze, że te negocjacje prowadzone przez Ministerstwo Obrony Narodowej, przez ministra Mariusza Błaszczaka, jego współpracowników, były toczone w tak szybkim tempie” – dodał.

„Te drony, które Polska kupuje, to są najnowocześniejsze drony dostępne na rynku” – podkreślił rzecznik prezydenta. „Dobrze się dzieje, że taki sprzęt trafia do polskiej armii, bo prezydent oczekuje przede wszystkim tego, że polska armia będzie wyposażona w sprzęt najbardziej nowoczesny, jaki jest tylko dostępny, i ta umowa pomiędzy Polską a Turcją w tym zakresie na pewno nas do tego zbliża” – dodał.

Jak zaznaczył, „współpraca polsko-turecka w zakresie obronnym jest bardzo istotna”. „Podczas rozmów pana prezydenta Dudy z panem prezydentem Erdoganem taka kwestia była bardzo mocno stawiana: bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO, bezpieczeństwa w basenie Morza Czarnego, kwestie relacji NATO-Rosja, kwestie tego, co się dzieje na Kaukazie, kwestie działań rosyjskich podejmowanych na wschodniej Ukrainie” – wymieniał Spychalski i dodał, że Polska i Turcja nie uznają aneksji Krymu. „Kwestie bezpieczeństwa były bardzo silnie podnoszone podczas tej wizyty” – zaznaczył.

Rzecznik prezydenta podkreślał też, że Turcja jest strategicznym sojusznikiem. (PAP)

autor: Grzegorz Bruszewski

gb/ itm/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -