Spychalski: zakończyło się konsultacyjne spotkanie prezydenta z premierem ws. KPO i Nowego Ładu

Zobacz

- Reklama -

Spotkanie rozpoczęło się w południe; trwało do godz. 14. Ze strony kancelarii Prezydenta uczestniczyli w nim szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot, minister Adam Kwiatkowski oraz rzecznik prezydent Błażej Spychalski.

Ze strony rządowej poza premierem Morawieckim w spotkaniu wzięli udział wiceministrowie finansów Sebastian Skuza i Piotr Patkowski, wiceminister funduszy i polityk regionalnej Waldemar Buda i oraz rzecznik rządu Piotr Müller.

„Rozmowa dotyczyła kierunków, pomysłów, wdrażanych nowych rozwiązań. Proszę pamiętać, że kwestia Krajowego Planu Odbudowy była bardzo szczegółowo i wnikliwie omawiana przez prezydencką Radę do spraw Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich. Sporo nowych rozwiązań, które zostały zawarte w KPO było wypracowanych na jej posiedzeniach” – zaznaczył prezydencki rzecznik.

Sejm przyjął we wtorek ustawę wyrażającą zgodę na ratyfikację decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE. „Za” opowiedziało się 290 posłów, przeciw było 33, a 133 wstrzymało się od głosu. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Ratyfikacja decyzji Rady Europejskiej z grudnia ub. roku o zasobach własnych przez wszystkie kraje członkowskie jest konieczna do uruchomienia zarówno Wieloletnich Ram Finansowych na lata 2021-2027, jak i Funduszu Odbudowy. Polska z unijnego budżetu i Funduszu Odbudowy ma otrzymać łącznie 770 mld zł w ciągu kilku lat.

Każde państwo członkowskie musi przygotować i przesłać do Komisji Europejskiej Krajowy Plan Odbudowy, będący podstawą do wypłaty środków z unijnego Funduszu Odbudowy. W poniedziałek po południu dokumenty związane z KPO zostały oficjalnie złożone przez Polskę w Komisji Europejskiej.

Nowy Polski Ład ma być nowym programem rozwoju społeczno-gospodarczego. Zgodnie z zapowiedziami, Nowy Ład ma się składać z następujących obszarów: Plan na zdrowie, Uczciwa praca – godna płaca, Dekada rozwoju, Rodzina i dom w centrum życia, Polska – nasza ziemia, Przyjazna szkoła i kultura na nowy wiek, Dobry klimat dla firm, Czysta energia – czyste powietrze, CyberPoland 2025, Złota jesień życia. (PAP)

autor: Marzena Kozłowska

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -