Stosunki polsko-niemieckie jednym z tematów rozmowy marszałka Senatu z premierem Nadrenii Północnej-Westfalii

- Reklama -

„Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki spotkał się w niedzielę, 1 sierpnia br. w Warszawie z premierem Nadrenii Północnej-Westfalii, Arminem Laschetem. W spotkaniu wzięli udział także Wicemarszałek Senatu RP Michał Kamiński, senator Marek Borowski oraz Szef Kancelarii Senatu Adam Niemczewski i Dyrektor Gabinetu Marszałka Senatu RP Małgorzata Daszczyk” – poinformowały PAP służby prasowe Senatu.

Jak wyjaśniono, spotkanie było kontynuacją rozmowy, którą politycy rozpoczęli w Akwizgranie, gdzie 28 czerwca br. Marszałek Senatu RP wręczył Arminowi Lachetowi honorową nagrodę europejskiej Polonii „Polonicus” za wieloletnie wsparcie dla Polonii w Niemczech oraz za stały wkład w dialog polsko-niemiecki. Marszałek Grodzki i premier Laschet rozmawiali wtedy także w cztery oczy – podano.

„Rozmowy w Warszawie dotyczyły m.in stosunków polsko-niemieckich, jak i zagadnień dotyczących krajów sąsiedzkich. Rozmówcy odnotowali bardzo wiele wspólnych poglądów na kwestie dotyczące Unii Europejskiej, praworządności, praw człowieka oraz odbudowy Europy po pandemii koronawirusa w kontekście Funduszu Odbudowy, który – jak podkreślili – ma służyć zwiększeniu odporności naszego kontynentu na problemy zdrowotne, pandemiczne, gospodarcze i społeczne” – czytamy w informacji przekazanej PAP.

Dodano, że premier Armin Laschet zaprosił delegację Senatu do złożenia wizyty w Nadrenii Północnej-Westfalii, „w celu zapoznania się z nauczaniem języka polskiego jako języka ojczystego dla Polonii, która licznie zamieszkuje w tym landzie, co jest przykładem dobrej realizacji porozumień polsko-niemieckich w zakresie nauczania naszego języka.”

W niedzielę z Arminem Laschetem spotkał się także premier Mateusz Morawiecki. Jak poinformował szef polskiego rządu na Facebooku, w rozmowie poruszane były bieżące zagadnienia międzynarodowe, w tym kwestie bezpieczeństwa energetycznego Europy. „Rozmawialiśmy także m.in. o prawach Polaków mieszkających w Niemczech, zwiększeniu możliwości nauczania języka polskiego w Niemczech oraz realizacji uchwały Bundestagu dotyczącej budowy miejsca pamięci ofiar II Wojny Światowej w Berlinie” – dodał.

W sobotę, w przeddzień 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego Armin Laschet oraz ambasador Niemiec w Polsce Arndt Freytag von Loringhoven złożyli wieńce pod Pomnikiem Powstania Warszawskiego na pl. Krasińskich. (PAP)

mmu/ sp/

- Reklama -
Źródło:PAP

Treści PREMIUM

Otrzymuj cotygodniowy e-mail od BrandsIT, który sprawia, że czytanie wiadomości jest naprawdę przyjemne. Dołącz do naszej listy mailingowej, aby być na bieżąco i uzyskać dotęp do treści PREMIUM za darmo.

- Reklama -