Synoptyk IMGW: niedzielne popołudnie niepewne; na północy i południu kraju mogą pojawić się burze

- Reklama -

Synoptyk wyjaśnił, że front przechodzący w niedzielne popołudnie oraz wieczór nad północną i południową częścią kraju, jest mało aktywny. „Jeżeli w ogóle powstaną z niego burze, to będą one słabe, przelotne i niegroźne. Przed godz. 22 powinny się zakończyć” – podkreślił Walijewski.

Synoptyk zaznaczył jednak, że sytuacja jest dość niepewna. „Prawdopodobieństwo pojawienia się burz wynosi poniżej 60 procent” – powiedział.

„W niedzielę wytworzą się tam takie warunki atmosferyczne, które sprawią, że mogą pojawić się burze, ale jest to na pograniczu pewności. Bardziej prawdopodobne są po prostu opady deszczu” – dodał.

„Niemniej jednak, istnieje ryzyko, że spadnie nawet około 20 litrów wody na metr kwadratowy” – przyznał. „Dodatkowo, może także pojawić się grad sięgający nawet 2 cm (średnicy – PAP)” – dodał. Opadom może towarzyszyć wiat sięgający do 70 km/h.

Niewielkie burze mogą pojawić się także w południowej części kraju w terenach podgórskich. Chodzi o południowe powiaty woj. śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego. Synoptyk zaznaczył, że wartości, które mogą osiągną burze na południu kraju, będą analogiczne do tych z północnych regionów Polski.

Synoptyk zapewnił, że jedynie w tych dwóch regionach pogoda w niedzielę po południu jest zagrożona. „Na pozostałym obszarze Polski w niedzielne popołudnie będzie spokojnie” – zapewnił synoptyk.

Zachmurzenie będzie małe i umiarkowane. „Będzie także sporo słońca. I będzie również ciepło” – podkreślił. „Jedynie nad morzem i w górach będzie nieco chłodniej” – zastrzegł Walijewski. Jak wyjaśnił, w tych regionach temperatura osiągnie od 19 do 21 st. C. W pozostałej części kraju termometry wskażą od 22-26 st. C.

Wiatr również będzie słaby. Jedynie, w rejonach burzowych, może osiągać 70 km/h

Noc z niedzieli na poniedziałek także będzie spokojna. Na przeważającym obszarze kraju zachmurzenie będzie umiarkowane. Temperatura minimalna od 11-16 st. C.

„Uwaga kierowcy. W nocy pojawią się zamglenia” – ostrzegł synoptyk. „Jeśli ktoś będzie wracał w nocy z niedzielnych eskapad, powinien uważać” – podkreślił synoptyk. „Mgły będą gęściejsze niż te, które pojawiły się minionej nocy. Ograniczą widzialność do 200 metrów” – poinformował Walijewski.(PAP)

Autor: Daria Kania

dka/ mark/

- Reklama -
Źródło:PAP

Treści PREMIUM

Otrzymuj cotygodniowy e-mail od BrandsIT, który sprawia, że czytanie wiadomości jest naprawdę przyjemne. Dołącz do naszej listy mailingowej, aby być na bieżąco i uzyskać dotęp do treści PREMIUM za darmo.

- Reklama -
?c=29894&m=1540752&a=289196&r=&t=html