Szczecin: pierwsza rodzina pszczół w miejskiej barci

Zobacz

- Reklama -

„To pszczoła miodna rasy kraińskiej. To typowa rasa na pożytki nietowarowe. Towarowe to np. pole rzepaku, a my znajdujemy się w parku leśnym, mamy tu kwiaty, drzewa. Pszczoła kraińska najlepiej radzi sobie właśnie na takim terenie” – powiedział w środę PAP bartnik Zdzisław Baran, który dostarczył pszczelą rodzinę i umieścił ją w barci.

Pszczela rodzina liczy sobie ok. 2500 owadów. Została stworzona w ubiegłym roku. We wrześniu – jak zapowiedział bartnik – pszczół powinno być dwa razy więcej.

Baran zaznaczył, że nie trzeba się obawiać owadów, które nieatakowane nie powinny żądlić. Dodatkowo wylotek ula jest usytuowany wysoko, a owady będą podchodzić do lądowania w miejscu, w którym nie przemieszczają się spacerowicze – od strony łąki. Barć otoczona jest drewnianym płotem.

„Można podejść do barierki, ale proponowałbym nie obchodzić ula wkoło” – podkreślił pszczelarz. Dodał, że miód, który wyprodukują pszczoły w przyszłym roku, chciałby przeznaczyć na cele charytatywne.

Miejska barć, w której zamieszkały pszczoły, stanęła przy zespole niewielkich jezior Syrenie Stawy w pobliżu szczecińskiego Lasu Arkońskiego w sierpniu ub.r. Komora wydrążona jest w martwym pniu drzewa.(PAP)

autorka: Elżbieta Bielecka

emb/ mk/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -