- Reklama -

Szczerski: prezydent Duda skierował list do prezydenta Bidena ws. Polaków na Białorusi

Zobacz

- Reklama -

„Prezydent wystosował w piątek list do prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena w sprawie prześladowania Polaków na Białorusi. Stany Zjednoczone, jeden z pięciu stały członków Rady Bezpieczeństwa ONZ, w tym miesiącu przewodniczą jej pracom. USA mają więc możliwość kształtowania agendy Rady Bezpieczeństwa ONZ” – powiedział PAP prezydencki minister.

Szczerski podkreślił, że „list prezydenta Dudy do prezydenta Bidena – jako prezydenta kraju, który obecnie przewodniczy RB ONZ, został uzgodniony z prezydent Estonii Kersti Kaljulaid i ma wesprzeć jej działania w Radzie Bezpieczeństwa, mające na celu podjęcie sprawy mniejszości polskiej na Białorusi przez Radę. Estonia jest obecnie niestałym członkiem RB ONZ. Prezydent Duda rozmawiał w czwartek telefonicznie z Kaljulaid, prosząc o podjęcie tego tematu w RB ONZ.

„Prezydent apeluje, żeby podnieść sprawę demokracji na Białorusi, praw człowieka, praw obywatelskich, ale szczególnie podkreśla, że polska mniejszość stała się niewinną ofiarą prześladowań na Białorusi, które są skierowane szczególnie przeciwko niej; dziś Polacy na Białorusi są szczególnie dotkliwie traktowani przez reżim Alaksandra Łukaszenki” – powiedział Szczerski.

Jak mówił, w liście prezydent Duda zwraca się do prezydenta Bidena o uruchomienie możliwości, jakie daje przewodnictwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, aby podnieść na forum Rady Bezpieczeństwa sprawę demokracji i praw człowieka na Białorusi, w tym także praw Polaków tam mieszkających.

Prezes Związku Polaków na Białorusi (ZPB) Andżelika Borys została zatrzymana we wtorek, a w środę skazana na 15 dni aresztu za „organizację nielegalnej imprezy masowej”, za jaką władze uznały doroczny jarmark Grodzieńskie Kaziuki.

W czwartek zostali zatrzymani członkowie Zarządu Głównego ZPB – Andrzej Poczobut, Irena Biernacka i Maria Tiszkowska. Biernacka jest szefową oddziału organizacji w Lidzie, Tiszkowska w Wołkowysku. Tam również w czwartek od rana odbywały się rewizje – w pomieszczeniach ZPB, szkołach polskich i mieszkaniach działaczek. Od kilku tygodni w areszcie przebywa Anna Paniszewa, dyrektorka Polskiej Szkoły w Brześciu.(PAP)

autor: Marzena Kozłowska

mzk/ mrr/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -