- Reklama -

Szczerski: prezydent odbywa konsultacje z liderami państw Trójmorza przed szczytem klimatycznym

Zobacz

- Reklama -

Prezydent USA Joe Biden zaprosił prezydenta Andrzeja Dudę do udziału w wirtualnym szczycie przywódców największych światowych gospodarek, poświęconym ochronie klimatu. W szczycie, który odbędzie się w dniach 22-23 kwietnia, planowany jest udział przywódców ok. 40 państw, w tym Chin, Indii, Brazylii i Rosji.

Polski przywódca zabierz głos podczas piątkowej debaty dotyczącej zagadnień wzrostu gospodarczego i tworzenia miejsce pracy w połączeniu z ambitną polityką klimatyczną

Szczerski zaznaczył, że Andrzej Duda podczas przyszłotygodniowego szczytu przedstawi polskie koncepcje i doświadczenia w zakresie sprawiedliwej transformacji gospodarczej, kreowania nowych miejsc pracy w innowacyjnych przemysłach związanych z zieloną gospodarką oraz poruszy kwestie bezpieczeństwa energetycznego.

„Prezydent Duda zamierz również pokazać dobre pomysły, które realizowane są w pozostałych państwach regionu. W tym sensie jego wystąpienie na szczycie będzie miało charakter szerszego regionalnego przesłania” – przekazał PAP Szczerski.

Prezydencki minister poinformował, że w piątek prezydent Duda rozmawiał o tych kwestiach z prezydentem Słowenii Borutem Pahorem i prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą.

„Prezydenci poruszyli także problemy walki z pandemią oraz kwestie bezpieczeństwa w związku z sytuacją wokół Ukrainy” – dodał.

Według Szczerskiego kolejne rozmowy prezydenta Dudy z przywódcami państw Trójmorza planowane są w przyszłym tygodniu

Szczyt klimatyczny, którego gospodarzem będzie prezydent USA, odbędzie się w piątą rocznicę podpisania paryskiego porozumienia klimatycznego. USA przystąpiły do niego ponownie – po opuszczeniu go na mocy decyzji byłego prezydenta Donalda Trumpa – kilka godzin po zaprzysiężeniu Bidena.

Prezydent USA zapowiedział, że do czasu kwietniowego szczytu przywódców, Stany Zjednoczone przedstawią ambitny cel klimatyczny na 2030 r. „Jako nasz nowy, ustalony na szczeblu krajowym wkład w ramach Porozumienia Paryskiego” – zaznaczył Biden.

W czwartek agencja Reutera poinformowała, powołując się na dwa źródła, że USA zobowiążą się do ograniczenia o co najmniej 50 proc. emisji gazów cieplarnianych do 2030 r. w stosunku do 2005 r. USA negocjuje również podniesienie celów redukcji emisji m.in. z Japonią i Kanadą.

Redukcja emisji o 50 proc. do 2030 r. to minimalny poziom zalecany przez organizacje ekologiczne i Unię Europejską. Zmiana celu cięć emisji przez USA będzie pierwszą taką decyzją od 2015 r., gdy rządzący wówczas Barack Obama obiecał redukcję o 26-28 proc. do 2025 r.

USA oczekują, że podczas spotkania również inne państwa zwiększą deklarowaną wcześniej redukcję emisji. Według źródeł Reutersa Waszyngton jest bliski zawarcia umów o przyspieszeniu zmniejszania emisji z Japonią, Koreą Płd. i Kanadą. Nie jest jednak jasne, czy zostanie to ogłoszone podczas kwietniowego szczytu, a przedstawiciele tych państw nie skomentowali sprawy.

Kwietniowy szczyt światowych przywódców jest pierwszym z serii spotkań poprzedzających listopadowy szczyt klimatyczny ONZ – COP26. Jesienna konferencja będzie ostatecznym terminem zaktualizowania celów polityki klimatycznej przez poszczególne państwa w ramach tzw. porozumienia paryskiego, zawartej w 2015 r. międzynarodowej strategii w sprawie walki ze zmianą klimatu.(PAP)(PAP)

autor: Marzena Kozłowska

mzk/ par/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -