Szczerski: w sprawie Andrzeja Poczobuta prezydent będzie podejmował kolejne kroki

Zobacz

- Reklama -

Związek Polaków na Białorusi został laureatem „Nagrody Prometejskiej im. prezydenta Lecha Kaczyńskiego” portalu niezalezna.pl.

Podczas czwartkowej gali nagrody Szczerski zapytany o represje wobec przedstawicieli Związku Polaków na Białorusi ocenił, że jest to „inteligentna próba Kremla wbicia klina między bratnie narody”. „Próbuje się skłócić Polaków i Białorusinów, gdzie nie ma do tego żadnych podstaw” – mówił szef prezydenckiego Biura Polityki Zagranicznej.

Zdaniem Szczerskiego represje te wynikają z politycznych dyrektyw. Jednocześnie zapewniał o wsparciu Polaków na Białorusi przez polskie władze.

Szef Biura Polityki Międzynarodowej odniósł się również do przyjazdu do Polski 25 maja działaczek mniejszości polskiej: Ireny Biernackiej, Marii Tiszkowskiej i Anny Paniszewy, które na Białorusi były przetrzymywane w areszcie.

„Jestem bardzo szczęśliwy, że panie jesteście z nami. Chcę jasno powiedzieć – proszę nie wierzyć w żadne fałszywe narracje, jakie państwu się dzisiaj opowiada przez Mińsk o tym, jak wyglądało, jak to się wszystko działo” – mówił Szczerski.

Zastrzegł, że wszystkie działania prowadzone w tej sprawie przez polskie władze są objęte klauzulą tajności. „Kiedyś to wszystko powiemy, ale dzisiaj tego nie możemy mówić, ale proszę nie wierzyć w nic, co na ten temat jest mówione przez propagandę obcą, bo to wszystko wyglądało inaczej i było działaniem, które miało na celu ratowanie państwa” – mówił Szczerski.

W areszcie wciąż przebywają wciąż: szefowa Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys oraz działacz Związku Andrzej Poczobut.

„W sprawie pana Poczobuta będą kolejne kroki podejmowane przez pana prezydenta, dlatego że też nie zostawimy go w takim stanie, jakim jest dzisiaj” – powiedział szef prezydenckiego BPM. „Próbujemy robić wszystko, także na arenie międzynarodowej. W niedługim czasie będą kolejne działania, które mają jakoś też jego los poprawić” – dodał Szczerski.

Białoruskie Stowarzyszenie Dziennikarzy poinformowało na początku czerwca, że Andrzej Poczobut, który przetrzymywany jest w areszcie w Żodzino pod Mińskiem, zachorował na Covid-19.

Aresztowanie Borys, Poczobuta, Tiszkowskiej, Biernackiej i Paniszewej było efektem represji wymierzonych w przedstawicieli mniejszości polskiej na Białorusi i Związku Polaków na Białorusi ze strony reżimu Alaksandara Łukaszenki. O uwolnienie przedstawicieli ZPB apelowali przedstawiciele państw UE, a także szef unijnej dyplomacji Josep Borrell. Działania władz w Mińsku wobec mniejszości polskiej były powodem zapowiedzi kolejnej tury sankcji, które UE ma nałożyć na białoruskie władze. (PAP)

autor: Mateusz Roszak

mro/ mok/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -