Szef BBN: Duda omówi z Zełenskim możliwości wsparcia Ukrainy w zakresie materialnym, a nie tylko politycznym

Udostępnij

Soloch w TVP Info był pytany o to, czy Polska udzieli Ukrainie pomocy militarnej w sytuacji koncentracji wojsk rosyjskich przy granicach naszego sąsiada. Pytanie padło w kontekście już udzielonej przez państwa NATO pomocy dla Ukrainy – jak np. pomocy w postaci sprzętu wojskowego udzielonej przez Brytyjczyków – a także zapowiedzi udzielenia takiej pomocy przez kolejne państwa Zachodu.

Szef BBN zapewnił, że m.in na ten temat prowadzone są w czwartek rozmowy prezydentów Polski i Ukrainy – Andrzeja Dudy oraz Wołodymyra Zełenskiego – ich spotkanie w Wiśle potrwa do piątku. „O tym rozmawiają m.in obaj prezydenci” – powiedział Soloch.

Wyjaśnił, że podczas tych rozmów będą „omówione możliwości wsparcia Ukrainy również w zakresie materialnym, a nie tylko w zakresie wsparcia politycznego”. Szef BBN dodał, że przed spotkaniem z Zełenskim polski prezydent omówił tę kwestię w gronie przedstawicieli polskiego rządu, w tym kierownictwa: MON, MSZ i MSWiA.

W Wiśle trwają w czwartek rozmowy prezydentów Polski i Ukrainy – Andrzeja Dudy oraz Wołodymyra Zełenskiego. Ich tematem jest sytuacja wokół ukraińskich granic. „Polska wspiera Ukrainę, jasno mówi, że nie będzie zgody na agresywną politykę Rosji” – mówił w czwartek w Wiśle szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.

Rosja chciałaby prawnych gwarancji nierozszerzenia NATO, m.in. o Ukrainę, oraz wycofania się infrastruktury Sojuszu do granic z 1997 r. W przypadku niezrealizowania tych żądań Moskwa zapowiada kroki, w tym militarne, chociaż nie precyzuje, jakie mogłyby to być działania.

Ukraina i państwa zachodnie uważają, że skoncentrowanie przy ukraińskiej granicy przez Rosję ponad 100 tys. żołnierzy ma służyć wywarciu presji na Kijów i wspierające go państwa. Eksperci wojskowi oraz zachodnie rządy mówią o realnej groźbie rosyjskiej agresji. (PAP)

autor: Krzysztof Kowalczyk

krz/ mrr/

Źródło:PAP

Zobacz

Dieta śródziemnomorska może łagodzić objawy depresji u mężczyzn

Zmiana sposobu odżywiania może przyczynić się do złagodzenia objawów depresji u młodych mężczyzn – wynika z badań opublikowanych przez „The American Journal of Clinical Nutrition”.

Związkowcy z „Jedności” apelują o nowe działania ws. katastrof w kopalniach JSW

Zmianę składów komisji powołanych do zbadania przyczyn katastrof w kopalniach JSW Pniówek i Zofiówka oraz włączenie w ich skład związkowców, udzielenie gwarancji dla sygnalistów, a także wyciągnięcie konsekwencji politycznych postuluje Federacja Związków Zawodowych "Jedność".
- Reklama -