Szef BBN: potencjał współpracy Polski i Ukrainy jest bardzo duży

Udostępnij

Prezydent RP Andrzej Duda przebywał we wtorek 23 sierpnia w Kijowie na zaproszenie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Podczas spotkania omówiono m.in. kwestie bezpieczeństwa Ukrainy i polskiego wsparcia.

“Obaj prezydenci rozmawiali o tym, co można zrobić razem w przyszłości, kiedy nastaną inne czasy, albo pojawią się możliwości, bo trzeba się liczyć z tym, że wojna może potrwać” – powiedział w środę w TVP Info szef BBN.

Soloch zwrócił uwagę, że zarówno Polska ma potencjał w wymiarze regionalnym jak i w skali europejskiej, ale także i “Ukraina ciągle ma potencjał”. “Przemysł w Ukrainie został zniszczony, ale została znaczna część ludzi – specjalistów z doświadczeniem w przemyśle zbrojeniowym i energetycznym. Tutaj potencjał do współpracy jest bardzo duży” – ocenił.

Szef BBN powiedział, że wizyta polskiego prezydenta w Kijowie była “znakiem dla świata zewnętrznego – dla naszych sojuszników, partnerów, tych wszystkich, których nasze władze przekonują, żeby pomagać Ukrainie”.

Pytany o skalę polskiej pomocy wojskowej dla Ukrainy, szef BBN powiedział, że jeśli chodzi o sprzęt wojskowy, to “bywamy na drugim miejscu”, zaś pod względem procentu PKB, to jesteśmy w ścisłej czołówce”. “Najważniejsze, żeby ta pomoc przyniosła efekty” – ocenił Soloch.

Na pytanie, czy Ukraina najgorsze ma już za sobą, szef BBN stwierdził, że “tego nie można powiedzieć”.

“Chcemy wierzyć, że najgorsze – w sensie bezpośredniego przejęcia kontroli nad całym państwem przez Rosję, Ukraina ma już za sobą” – powiedział Soloch. Zaznaczył, że końca wojny cały czas nie widać. “Nie ma początku żadnych negocjacji, zresztą nie ma mowy o negocjacjach w sytuacji, kiedy Rosja zachowuje się tak, jak się zachowuje” – powiedział szef BBN.

Podkreślił, że “wszystko może się zdarzyć”. “Musimy być czujni, solidarni i działać wspólnie z państwami NATO, UE, ale również innymi krajami takim jak: Japonia, Australia, Korea Południowa” – powiedział. “(To) kraje, które chcą zatrzymać agresję rosyjską przeciwko Ukrainie” – zaznaczył Soloch.

Powiedział ponadto, że “cały czas ważą się losy nie tylko Ukrainy, ale także losy porządku i stabilizacji na naszym kontynencie, a też porządku i stabilizacji w wymiarze globalnym”. (PAP)

Źródło:PAP

Zobacz

Minister Czarnek: żadnego kryzysu na uczelniach nie będzie w związku podwyżkami cen prądu

Mogę zapewnić, że żadnego kryzysu na uczelniach nie będzie. Projekty ustaw, które za chwilę będą procedowane, obejmują szkoły, uczelnie i wszystkie placówki oświatowe związane ze szkolnictwem wyższym tak, żeby staryfikować ceny energii - powiedział w czwartek szef MEiN Przemysław Czarnek.

Rada UE uzgodniła środki nadzwyczajne w celu obniżenia cen energii

Unijni ministrowie odpowiedzialni za energetykę osiągnęli w piątek porozumienie polityczne w sprawie regulacji zaproponowanych przez Komisję Europejską w sprawie wysokich cen energii. Rozporządzenie wprowadza wspólne działania mające na celu ograniczenie zapotrzebowania na energię elektryczną oraz gromadzenie i redystrybucję nadwyżki przychodów sektora energetycznego.
- Reklama -

REKLAMA