Szef MON zachęca do służby wojskowej i szczepień, chwali Polski Ład

- Reklama -

„Kiedy epidemia jest pod kontrolą, wracamy do akcji +Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej+” – powiedział szef MON, który w sobotę w Chrzęsnem (pow. wołomiński) wziął udział w wojskowym pikniku.

„Wszystkich dorosłych młodych zachęcam, żeby rozpoczęli służbę w Wojsku Polskim” – powiedział, nawiązując do wznowionej po przerwie spowodowanej pandemią kampanii „Zostań żołnierzem”.

Powtórzył, że jednym z jego priorytetów jest zwiększenie liczebności armii. Przypomniał, że w 2015 r., kiedy rozpoczynały się rządy PiS, polskie siły zbrojne liczyły 95 tys. żołnierzy, obecnie ich liczebność – włączywszy WOT – przekracza 130 tys. Podkreślił zaangażowanie ochotników WOT w działania przeciw epidemii.

„Dziś możemy powiedzieć, że w związku z programem szczepień, epidemia jest pod kontrolą. Korzystajmy z możliwości zaszczepienia, bo tylko w ten sposób gwarantujemy sobie, nam wszystkim, pokonanie epidemii” – wezwał. „Zachęcam wszystkich, żeby się zaszczepili. Sam dziś przyjąłem drugą dawkę” – przekonywał.

Zachęcał także do udziału w uroczystościach rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920, które odbędą się w powiecie wołomińskim, w tym do udziału w festynie 14 sierpnia, w przeddzień rocznicy, w Ossowie. Wojsko zorganizuje tego dnia bieg na orientację, zaprezentuje sprzęt, a wieczorem odbędzie się uroczystość przy krzyżu ks. Ignacego Skorupki. Dodał, że 15 sierpnia będzie też można obejrzeć postęp prac przy budowie Muzeum Bitwy Warszawskiej.

„Mówiłem o rozwoju Wojska Polskiego. Jest to niewątpliwie rezultat rządów Prawa i Sprawiedliwości. Zwiększanie liczebne, wyposażanie w nowoczesny sprzęt, również relacje sojusznicze to też niezwykle istotne” – powiedział, przypominając, że Amerykanie ulokowali w Polsce wysunięte dowództwo swojego V Korpusu, a z Polski są dowodzone jednostki USA rozlokowane na wschodniej flance NATO.

„Bezpieczeństwo jest niezwykle istotne, natomiast Polski Ład, który jest programem PiS, gwarantuje rozwój naszej Ojczyzny” – powiedział. „To projekty skierowane do zwykłych ludzi, które dają pewność, że Polska będzie się rozwijała” – powiedział.

Wskazał na 30 tys. zł kwoty wolnej od podatku, wzrost wydatków na ochronę zdrowia do 7 proc. PKB. „Te nakłady pozwolą na rozwój zarówno sieci szpitali, jak i dostęp zwykłych ludzi do lekarza” – zapewnił.

Dodał, że program zakłada także sprawiedliwe obciążenia podatkowe. „Dotychczas było tak, że większe obciążenia spoczywały na osobach mniej zamożnych, my powodujemy, żeby osoby mniej zamożne mogły więcej zarabiać” – powiedział. „Emerytury do 2,5 tys. zł wolne od podatku – to gwarantuje zostawienie więcej z dochodu zwykłych ludzi w ich kieszeniach” – zadeklarował.

Podczas pikniku w Parku Pałacowym w Chrzęsnem zaprezentowały się jednostki wojsk operacyjnych i WOT, pokazano sprzęt i uzbrojenie, w tym pojazdy opancerzone, nad uczestnikami pikniku przeleciała para samolotów z zespołu Biało-Czerwone iskry, zostawiając dwubarwną smugę.

Program „Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej” uruchomiono w ramach reformy i uproszczenia systemu rekrutacji do wojska. Do Wojskowych Centrów Rekrutacji, które działają od ub. r., zgłosiło się dotychczas blisko 14 tys. ochotników. Za pośrednictwem portalu rekrutacyjnego zarejestrowało się ponad 26 tys. osób.

W 200 szkołach w całym kraju uruchomiono klasy wojskowe ze specjalnie przygotowanym programem nauczania uzupełnionym o przygotowanie do służby wojskowej. Uczęszcza do nich 11 tys. uczniów. W tym roku absolwenci klas wojskowych po raz pierwszy przystąpią do skróconej, 12-dniowej służby przygotowawczej. Także na ten rok przygotowano – w ramach pilotażu – moduł oficerski Legii Akademickiej, w którym weźmie udział 60 studentów. (PAP)

brw/ ero/ lena/

- Reklama -
Źródło:PAP

Treści PREMIUM

Otrzymuj cotygodniowy e-mail od BrandsIT, który sprawia, że czytanie wiadomości jest naprawdę przyjemne. Dołącz do naszej listy mailingowej, aby być na bieżąco i uzyskać dotęp do treści PREMIUM za darmo.

- Reklama -