Szefowa MFW: zakłócenia w dostawach gazu mogą wywołać recesję w Europie

Udostępnij

Georgiewa zamieściła swoją opinię na blogu MFW przed spotkaniem ministrów finansów krajów G20, które ma odbyć się w tym tygodniu.

Wojna nie tylko doprowadziła do ludzkiej tragedii na Ukrainie, ale też powoduje wzrost cen towarów, a zatem wzrost kosztów życia i grozi tym, że dodatkowe 71 mln ludzi na świecie będzie żyć w nędzy – napisała szefowa MFW.

“Państwa muszą zrobić wszystko, co w ich mocy, by obniżyć inflację, ponieważ uporczywie wysoka inflacja nie pozwoli na odbicie się gospodarki (po pandemii Covid-19) i jeszcze bardziej obniży standard życia, zwłaszcza osób niezamożnych” – ostrzegła Georgiewa.

Podkreśliła, że rosnące ceny żywości i energii mogą doprowadzić do protestów społecznych.

Jeżeli rządy nie podejmą radykalnych kroków, by opanować inflację i spadek wartości waluty może dojść do “destrukcyjnej spirali”, w której zarobki będą gonić ceny, wyhamuje wzrost gospodarczy i dojdzie do spadku zatrudnienia – wyjaśniła szefowa MFW.

MFW zamierza obniżyć prognozę tegorocznego wzrostu światowej gospodarki, który miał wynosić 3,6 proc. i nie może wykluczyć, że w przyszłym roku nastanie recesja – dodała Georgiewa. (PAP)

Źródło:PAP

Zobacz

A co jeśli zabraknie środków na dopłaty do węgla? Soboń ma odpowiedź

Jeśli zabraknie środków na dopłaty do węgla ponad te, które już są zapewnione, pewnie trzeba będzie zabezpieczyć ich więcej - powiedział we wtorek wiceminister finansów Artur Soboń. Dodał, że samorządy powinny jak najszybciej uruchomić procedury, aby te środki wypłacać.

Rząd przyjął projekt ws. łagodzenia skutków wzrostu cen energii dla firm

We wtorek Rada Ministrów przyjęła projekt dotyczący programów pomocowych dla firm, które ponoszą dodatkowe koszty w związku z nagłymi wzrostami cen energii elektrycznej i gazu.
- Reklama -

REKLAMA