Szefowa WTO: RPA, Senegal, Rwanda i Nigeria rozważane jako centra produkcji szczepionek

Zobacz

- Reklama -

„Zauważyliśmy teraz, że nadmierna centralizacja zdolności produkcyjnych szczepionek jest niezgodna ze sprawiedliwym dostępem (do nich) w sytuacji kryzysowej” – powiedziała Okonjo-Iweala w poniedziałek podczas wideokonferencji.

„Regionalne huby produkcyjne w parze z otwartymi łańcuchami dostaw oferują bardziej obiecującą ścieżkę do gotowości na przyszły kryzys sanitarny” – wskazała.

W Afryce co najmniej jedną dawkę szczepionki przeciw Covid-19 przyjęło 2,4 proc. populacji, w Ameryce Północnej – 40,3 proc., w Europie – 36,9 proc. Wskaźnik dla całego świata wynosi 21,1 proc. W kilku krajach, w tym w Tanzanii, Burundi, Erytrei i na Haiti, nie zaszczepiono jeszcze nikogo.

Według ekspertów największą szansą na zakończenie trwającej od półtora roku i paraliżującej świat pandemii Covid-19 jest szybka akcja szczepień. Powstało już kilkanaście preparatów o udowodnionej skuteczności. Podczas gdy wiele krajów rozwiniętych jest w dużej mierze chronionych, w biedniejszych pandemia nadal się rozwija.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podkreśla, że niesprawiedliwy dostęp do szczepień jest zagrożeniem dla całego świata, ponieważ dalsze rozprzestrzenianie się wirusa zwiększa prawdopodobieństwo pojawiania się nowych wariantów, które mogą być bardziej odporne na szczepionki. (PAP)

cyk/ akl/

arch.

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -