Szefowie MON Polski i Litwy: wojskowe relacje naszych krajów są bardzo bliskie

Zobacz

- Reklama -

W piątek minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak gościł w Warszawie Arvydasa Anuąauskasa, szefa litewskiego resortu obrony. Spotkanie odbyło się w ramach obrad II posiedzenia Polsko–Litewskiej Rady Ministrów Obrony. Ministrowie po spotkaniu wypowiedzieli się dla mediów.

Minister Błaszczak zapewnił, że wojskowe relacje Polski i Litwy są bardzo bliskie. Przekazał też, że razem z jego litewskim odpowiednikiem podzielają oceny dotyczące zagrożeń. „Zagrożenia są wspólne, wspólnie też szukamy odpowiedzi na te zagrożenia” – podkreślił. Zwrócił uwagę na aktywność Polski i Litwy w NATO i EU oraz na wspólne ćwiczenia wojsk obu państw.

Zwrócił uwagę, że szefem sztabu Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny – Wschód, które stacjonuje w Ełku jest litewski oficer. „Zwiększa się zaangażowanie oficerów w tym dowództwie, jest to forum wymiany doświadczeń wojskowych” – ocenił.

Błaszczak poinformował, że piątkowa rozmowa dotyczyła także zwiększenia liczby wspólnych ćwiczeń, zarówno wojsk operacyjnych, jak i formacji wojsk terytorialnych. „W Polsce WOT funkcjonuje stosunkowo krótko, na Litwie doświadczenia żołnierzy ochotników są dużo dłuższe” – zauważył.

Błaszczak przekazał również, że rozmowa dotyczył także rozwoju infrastruktury drogowej i kolejowej przy granicy polsko-litewskiej.

Minister obrony Litwy Arvydas Anusauskas zapewnił, że dla jego kraju Polska jest strategicznym partnerem w obronności i bezpieczeństwie. Dodał, że liczy na rozwój współpracy w tych dziedzinach.

Minister rozpoczął swoja wypowiedź po polsku – podkreślił, że jest bardzo zadowolony z postępu w priorytetowych dziedzinach współpracy omówionych w piątek w Warszawie podczas obrad II posiedzenia Polsko–Litewskiej Rady Ministrów Obrony.

Zapewnił, że łączy nas nie tylko historia, ale też wspólne wyzwania bezpieczeństwa. „Zarówno Polska, jak i Litwa wspólnie rozumieją zagrożenia bezpieczeństwa w regionie i przeciwdziałanie” – mówił.

Kontynuując po litewsku powiedział, że sytuacja w naszym regionie, jeśli chodzi o obronność jest w tej chwili skomplikowana, nie jest prosta i wspólne wysiłki obu krajów w dziedzinie obronności są istotne i bardzo ważne.

Przekazał, że podczas wizyty w Warszawie omawiał z Błaszczakiem wiele spraw związanych z obronnością, współpracą i planami strategicznymi w tym obszarze.

Jak poinformował, oprócz tego mowa była o znaczeniu i obecności wojsk amerykańskich w naszym regionie. Zaznaczył, że liczy na dalszy rozwój współpracy naszych państw w dziedzinie obronności i że będzie to współpraca ścisła. (PAP)

autor: Krzysztof Kowalczyk

krz/ mzd/ ago/ godl/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -