Szijjarto: osiągnęliśmy postęp w dywersyfikacji dostaw energii

- Reklama -

Minister podkreślił, że Węgry zakontraktowały dostawę miliarda m sześc. gazu skroplonego rocznie od 1 stycznia 2021 r. przez chorwacki terminal na wyspie Krk, który ma wtedy zacząć działać. Dzięki temu – jak zaznaczył – Węgry mogły podpisać z Shellem umowę na długoterminowe dostawy gazu.

Szijjarto podkreślił, że będą to pierwsze dostawy gazu na Węgry ze źródeł inne niż rosyjskie, dzięki czemu znacznie zwiększy się bezpieczeństwo energetyczne kraju.

Jak zaznaczył, zaopatrzenie w energię jest kwestią bezpieczeństwa narodowego w całym regionie, ale infrastruktura ma swoje ograniczenia: historycznie bowiem sieć zachód-wschód była dużo bardziej rozwinięta niż północ-południe. Według niego tą kwestią należy się zająć.

Szijjarto zapewnił, że rządowi zależy na czystej, bezpiecznej i nowoczesnej produkcji energii, i odrzuca on negatywne nastawienie do energii nuklearnej. Bez niej – jak powiedział – nie będzie możliwe osiągnięcie celów w zakresie redukcji emisji dwutlenku węgla.

W tym kontekście podkreślił, że Węgry należą do 21 krajów świata, którym w ciągu ostatnich 10 lat udało się zachować wzrost gospodarczy przy jednoczesnym zmniejszeniu emisji dwutlenku węgla.

Minister podkreślił, że doszło do postępu również w sferze zaopatrzenia w energię elektryczną, gdyż w przyszłym roku powstaną dwa nowe słowackie interkonektory i w fazę końcową wkroczy tworzenie interkonektora między Słowacją i Węgrami, co jeszcze bardziej powiąże rynek energii elektrycznej w regionie i zwiększy jego efektywność.

Dodał, że rozpoczęto budowę 50 km rurociągu na granicy serbsko-węgierskiej, który zapewni dostęp do gazu z Azerbejdżanu i Azji Środkowej oraz do greckiego gazu LNG.

Zużycie gazu na Węgrzech wynosi około 10 mld metrów sześc. rocznie, a dostawcą tego surowca jest Rosja.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

mw/ kib/

- Reklama -
Źródło:PAP

Treści PREMIUM

Otrzymuj cotygodniowy e-mail od BrandsIT, który sprawia, że czytanie wiadomości jest naprawdę przyjemne. Dołącz do naszej listy mailingowej, aby być na bieżąco i uzyskać dotęp do treści PREMIUM za darmo.

- Reklama -