Sztuczna inteligencja szuka eliksiru młodości

Udostępnij

O eliksir młodości pytali już starożytni. Z pewnością, od tego, co wprowadza się do organizmu, może do pewnego stopnia zależeć długość życia.

Naukowcy z University of Surrey na łamach „Scientific Reports” opisali komputerowy, inteligentny program, który poszukuje tak właśnie działających substancji.

Opracowany przez nich system AI przeanalizował bazę DrugAge zawierającą dane o różnych substancjach, aby sprawdzić, które z nich mogą przedłużyć życie niewielkiego, przezroczystego robaka Caenorhabditis elegans.

To modelowy organizm stosowany w badaniach biologicznych, którego metabolizm podobny jest do ludzkiego.

Program wskazał na trzy rodziny związków.

Pierwsza z nich to flawonoidy – zawarte w roślinach barwniki o właściwościach przeciwutleniających, które jak już wiadomo, wspierają zdrowie układu krążenia.

Druga grupa to kwasy tłuszczowe, np. omega-3.

Trzecia rodzina to związki zawierające połączone z sobą atomy tlenu i węgla. Należy do niej np. alkohol, choć nie koniecznie akurat ta substancja musi być zdrowia.

„Starzenie się coraz częściej jest przez medycynę postrzegane jako zbiór chorób i możemy zastosować narzędzia świata cyfrowego, takie jak AI do spowolnienia starzenia lub ochrony przed towarzyszącymi mu chorobami. Nasze badanie pokazuje rewolucyjne możliwości systemów AI w identyfikacji związków opóźniających starzenie” – mówi Sofia Kapsiani, współautorka publikacji.

„Badanie to pokazuje moc i potencjał systemów AI, w których University of Surrey się specjalizuje, dziedzinie poprawy ludzkiego zdrowia” – twierdzi główny autor dokonania dr Brendan Howlin.

Więcej informacji na stronach: https://www.eurekalert.org/pub_releases/2021-07/uos-sba072221.php

https://www.nature.com/articles/s41598-021-93070-6 (PAP)

Autor: Marek Matacz

mat/ agt/

Czytaj więcej artykułów z kategorii technologia

Źródło:PAP

Zobacz

Uczenie maszynowe i inteligentne systemy w ochronie przed cyberprzestępczością

Eksperci ds. cyberbezpieczeństwa zrobią wszystko, co w ich mocy,...

Importerzy w kropce. Czy da się zmniejszyć ryzyko walutowe?

Coraz słabszy złoty sprawia, że dla importerów sytuacja jest...
- Reklama -

REKLAMA