Szwecja: Służby specjalne przejęły dochodzenie ws. lotów dronów nad elektrowniami jądrowymi

Udostępnij

Jak podkreśliło w oświadczeniu SAPO, wstępne śledztwo obejmuje incydenty zaobserwowane w piątek wieczorem nad elektrowniami atomowymi w Forsmark na północ od Sztokholmu, Oskarshamn w południowo-wschodniej Szwecji, a także w Ringhals pod Goeteborgiem (wcześniej tego zdarzenia policja nie potwierdzała).

Nieznany sprawca lub sprawcy podejrzani są o nieuprawnione wtargnięcie na teren obiektu chronionego z tajnymi informacjami.

W niedzielę policja uznała loty nad elektrowniami za „narodowe zdarzenie specjalne”.

Według gazety „Expressen” wojskowego drona zaobserwowano w sobotę nad Zamkiem Królewskim w Sztokholmie, w którego pobliżu znajdują się obiekty rządowe oraz parlament. „Aftonbladet” twierdzi, że zdarzenie to zostało zarejestrowane na filmie.

W poniedziałek policja regionu Norrbotten na północy Szwecji poinformowała, że prowadzi dochodzenie w sprawie lotów dronów, jakie odbyły się na terenie lotnisk w czwartek w Kirunie oraz w piątek w Lulea-Kallax.

Na razie nie wiadomo, czy te incydenty mają ze sobą związek.

Ze Sztokholmu Daniel Zyśk (PAP)

zys/ akl/

Źródło:PAP

Zobacz

Ok. pół miliarda metrów sześc. gazu więcej z norweskich złóż PGNiG

O ok. pół mld metrów sześc. gazu więcej zamierza w tym roku wydobyć PGNiG Upstream Norway - podał w środę PGNiG. Dzięki temu łączna produkcja spółki może sięgnąć w 2022 r. 3 mld m sześc. gazu. Po uruchomieniu gazociągu Baltic Pipe norweski gaz trafi do Polski.

Sejm rozpoczął prace nad projektem m.in. likwidacji Specjalistycznego Urzędu Górniczego

Rządowy projekt zakładający m.in. likwidację Specjalistycznego Urzędu Górniczego i doprecyzowanie definicji związanych z emeryturami górniczymi skierował w czwartek Sejm do komisji energii, klimatu i aktywów. Komisja tego samego dnia zaakceptowała projekt.
- Reklama -