Szwedzki komputer kwantowy trafi do biznesu

PAP
PAP 2 min czytania

Na szwedzkim Uniwersytecie Technicznym Chalmersa powstał jeden z nielicznych na świecie kwantowych komputerów, zawierający 25 kwantowych bitów (kubitów). Do 2029 roku ich liczba ma wzrosnąć do 100, ale – jak twierdzą operatorzy urządzenia – nawet przy 25 kubitach można przeprowadzać istotne kwantowe obliczenia.

Problem jednak polega na tym, że trudno jest uzyskać dostęp do maszyny, m.in. dlatego, że jej twórcy nieustannie ją rozwijają.

“Z tego powodu chcemy zbudować kopię kwantowego komputera i udostępnić go jako platformę testową dla firm oraz innych naukowców – tak, aby uruchamiali na niej swoje algorytmy. Celem jest podniesienie kompetencji Szwecji w zakresie kwantowych technologii i obniżenie progu dostępu do kwantowych komputerów” – wyjaśnia jeden z konstruktorów komputera, prof. Per Delsing.

Specjalna platforma pomocowa ma umożliwić korzystanie z urządzenia nawet bez specjalistycznej wiedzy na temat kwantowych obliczeń.

“Rzecz w tym, aby użytkownicy nie musieli posiadać takiej wiedzy. Powinno wystarczyć, aby dana firma opisała problem, który chce rozwiązać z pomocą kwantowego komputera. Kwantowy helpdesk od tego momentu im pomoże” – zapewnia ekspert.

Dla szwedzkich podmiotów korzystanie z urządzenia ma być znacząco tańsze niż użycie innych, dostępnych dla biznesu kwantowych komputerów.

“Inna, istotna różnica polega na tym, że stosujemy politykę całkowitej transparentności odnośnie budowy kwantowych komputerów. Pozwala nam to zoptymalizować algorytmy pod kątem użytego sprzętu, a to zwiększa szanse na sukces w obliczeniach” – wyjaśnia prof. Delsing.

W 2024 roku mają rozpocząć się procedury testowe, a rok później komputer ma zostać oddany do użytku.

Ta wersja komputera ma w ciągu kilku lat także zostać rozbudowana do 40 kubitów. (PAP)

Marek Matacz

mat/ zan/

Skomentuj
- Reklama -

Nowe wyzwanie technologiczne: implementacja wymagań dyrektywy NIS2

W styczniu br. znowelizowano przyjętą w 2016 roku „Dyrektywę w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego cyberbezpieczeństwa w UE”. Jak

7 min czytania

Komisja Cyfryzacji odrzuciła Lex Pilot

Członkowie Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii na środowym posiedzeniu zdecydowali o odrzuceniu rządowych projektów ustawy Prawo Komunikacji Elektronicznej (PKE)

2 min czytania