Inflacja i deflacja

NBP: inflacja bazowa w grudniu wyniosła 5,3 proc.

W grudniu 2021 r. inflacja bazowa, liczona po wyłączeniu cen żywności i energii, wyniosła 5,3 proc. r/r. Wskaźnik CPI w analizowanym okresie wyniósł 8,6 proc. r/r. – poinformował NBP w poniedziałek.

Średnia cena sprzedaży energii elektr. na rynku OTC w IV kw. wyniosła 322,58 zł/MWh – URE

Średnia cena sprzedaży energii elektrycznej sprzedawanej w kontraktach dwustronnych (OTC) w czwartym kwartale wyniosła 322,58 zł/MWh i była najwyższa od 2010 roku - podał w komunikacie Urząd Regulacji Energetyki.

Wzrost hurtowych cen paliw wymusi do końca stycznia podwyżki cen na stacjach – BM Reflex

Wzrost hurtowych cen paliw wymusi do końca stycznia podwyżki detalicznych cen paliw na stacjach - oceniają analitycy BM Reflex.

W nadchodzącym tygodniu możliwa korekta w górę cen paliw na stacjach – e-petrol

W nadchodzącym tygodniu możliwa jest korekta w górę cen paliw na stacjach benzynowych - oceniają analitycy e-petrol.

Premier: Polski Ład to spójna i kompleksowa wizja nowoczesnego i sprawiedliwego państwa

Polski Ład to spójna i kompleksowa wizja nowoczesnego i sprawiedliwego państwa, a wraz z tarczą antyinflacyjną mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa i szansy na rozwój milionów polskich rodzin - podkreślił w piątek w podcaście premier Mateusz Morawiecki.

W grudniu notowano silny popyt na węgiel w Europie Zachodniej – ARP

W grudniu notowano silny popyt na węgiel w Europie Zachodniej - wynika z opracowania Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP).

Inflacja średnioroczna w 2021 r. wyniosła 5,1 proc. – podał GUS

Średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem w 2021 r. wyniósł 5,1 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

Sejm uchwalił ustawę obniżającą VAT na żywność, paliwa i energię

Sejm uchwalił w czwartek nowelę ustawy o VAT, która przewiduje czasowe obniżenie do zera stawek tego podatku na żywność, nawozy i gaz, do 5 proc. na ciepło, oraz do 8 proc. na paliwa. Ustawa jest elementem tzw. tarczy antyinflacyjnej 2.0 i ma wejść w życie 1 lutego br.

Semeniuk: jaki interes mają przywódcy krajów europejskich w tym, aby osłabiać Polskę?

Jaki interes mają przywódcy krajów europejskich w tym, aby osłabiać gospodarczo i finansowo Polskę? - pytała w czwartek wiceminister rozwoju i technologii Olga Semeniuk. W tym kontekście wskazała na dyskusję o federalizacji UE i opowiedziała się za "absolutną suwerennością krajów członkowskich".

USA: Inflacja osiągnęła poziom 7 proc., najwyższy od 1982 r.; spadają notowania Bidena

Inflacja w USA w grudniu wzrosła o 0,5 proc. i w skali całego roku osiągnęła poziom 7 proc. - podało w środę Biuro Statystyk Pracy (BLS). To najwyższy wzrost od czerwca 1982 r. Wysoka inflacja jest uważana obecnie za jedną z głównych przyczyn niskich notowań prezydenta Bidena.
Strona głównaTagiInflacja i deflacja

Dołącz do nas