Literatura
Japonia: Biblioteki inwestują w maszyny do sterylizacji książek w czasie pandemii
Biblioteki w całej Japonii instalują urządzenia do sterylizacji książek. Procedura trwa 30 sekund, a maszyna wykorzystuje światło ultrafioletowe. Bibliotekarze mają nadzieje, że to przekona Japończyków, żeby nie rezygnowali z wypożyczania literatury w czasie pandemii.
Swiatłana Aleksijewicz o sytuacji na Białorusi: nie można wrócić do przeszłości
Na Białorusi nie jest możliwy powrót do przeszłości, bo żadnego zrywu do przodu nie da się cofnąć do końca – oceniła białoruska laureatka literackiej Nagrody Nobla Swiatłana Aleksijewicz w wywiadzie dla Radia Swaboda.
Literacki Nobel dla amerykańskiej poetki Louise Glück
Laureatką literackiej Nagrody Nobla za rok 2020 została amerykańska poetka Louise Glück "za jej bezbłędny poetycki głos, który z surowym pięknem czyni indywidualną egzystencję uniwersalną" - ogłosiła Szwedzka Akademia w czwartek. .
Literacki Nobel dla amerykańskiej poetki Louise Glück
Laureatką literackiej Nagrody Nobla za rok 2020 została amerykańska poetka Louise Glück "za jej bezbłędny poetycki głos, który z surowym pięknem czyni indywidualną egzystencję uniwersalną" - ogłosiła Szwedzka Akademia w czwartek. .
Białoruś: noblistka Aleksijewicz obawia się, czy zdoła wrócić do kraju
Białoruska pisarka Swiatłana Aleksijewicz powiedziała w niedzielę, że nie planuje zostać na emigracji i zamierza wrócić na Białoruś - podał portal Tut.by. Noblistka obawia się jednak, czy władze wpuszczą ją do kraju i przyznała, że nie czuje się bezpieczna.
Wrocław: oficjalnie zainaugurowano działalność Fundacji Olgi Tokarczuk
"Przyszłość", "Równość", "Twórczość" i "Czułość" to cztery filary działalności programowej Fundacji Olgi Tokarczuk, która zainaugurowana została w sobotę we Wrocławiu, w rocznicę przyznania pisarce Nagrody Nobla.
Para Prezydencka zainaugurowała Narodowe Czytanie „Balladyny” Juliusza Słowackiego
"Balladyna" Juliusza Słowackiego jest elementem naszej tożsamości, polskiej kultury i polskiej duszy - powiedział w sobotę w warszawskim Ogrodzie Saskim prezydent Andrzej Duda inaugurując razem z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą IX edycję Narodowego Czytania.
Amerykańscy pisarze i Amazon pozwali internetowa księgarnię
Popularni amerykańscy pisarze, jak John Grisham i Lee Child, wspólnie z Amazonem złożyli pozew przeciwko internetowej księgarni Kiss Library, oskarżając ją o piractwo i nielegalną reprodukcję, sprzedaż i dystrybucję e-booków.
USA: bratanica prezydenta Trumpa napisała o nim pełną krytyki książkę
Mary Trump, bratanica Donalda Trumpa, która jest w konflikcie z resztą rodziny od czasu sądowego sporu o spadek po jej dziadku i ojcu prezydenta Fredzie napisała książkę pt. Too Much and Never Enough" (ang. zbyt wiele i nigdy dość). Skłócona z rodziną autorka twierdzi m.in., że "reelekcja Trumpa byłaby końcem amerykańskiej demokracji".
Bratanek Alana Turinga odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP
Sir Dermot Turing - bratanek słynnego brytyjskiego kryptologa Alana Turinga - został w niedzielę odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej za podkreślanie roli Polaków w łamaniu kodu Enigmy.
- Reklama -
- Reklama -