Nauka i Technologia
Specjalistka ds. przygotowań astronautów do misji: szukamy też 50-latków; zarobki ponad 8 tys. euro
50 lat - to górna granica dla kandydatów do udziału w misjach kosmicznych. Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) rozpocznie 31 marca rekrutację chętnych. Jak powiedziała w rozmowie z PAP dr Anna Fogtman, specjalistka od medycznego przygotowywania astronautów do misji kosmicznych w ESA „wiek może być zaletą, a nie wadą".
Odwołano patent na małpy genetycznie zmienione tak, by miały objawy choroby Parkinsona
Europejski Urząd Patentowy (EPO) odebrał w piątek niemieckiej instytucji naukowo-badawczej, Towarzystwu Maxa Plancka, patent na zwierzęta genetycznie zmienione tak, by miały objawy choroby Parkinsona. Wśród nich są również małpy człekokształtne.
IPN przypomina gigantów polskiej nauki
Ukazał się piąty tom publikacji IPN "Polski wkład w przyrodoznawstwo i technikę. Słownik polskich i związanych z Polską odkrywców, wynalazców oraz pionierów nauk matematyczno-przyrodniczych i techniki". Seria ta przybliża sylwetki i dokonania gigantów polskiej nauki.
Chiny: naukowcy użyli fal dźwiękowych, by zwiększyć opady deszczu
Chińscy naukowcy twierdzą, że fale dźwiękowe o niskiej częstotliwości mogą łagodzić susze. W czasie badań na Wyżynie Tybetańskiej wielki głośnik skierowany w niebo zwiększył opady deszczu o 17 proc. - przekazał w czwartek dziennik „South China Morning Post”.
CyberEva pomoże Polakom w ochronie swojej cyberprzestrzeni
Konsorcjum Politechniki Opolskiej i Uniwersytetu Opolskiego pracuje nad projektem CyberEva, którego celem jest zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom całego kraju w cyberprzestrzeni. Projekt jest finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.
Japońska firma opracowuje projekt drewnianych satelitów
Japońska firma Sumitomo Forestry wspólnie z naukowcami z uniwersytetu w Kyoto pracuje nad projektem pierwszego na świecie satelity wykonanego z drewna - informuje BBC.
Portugalczycy pracują nad infrastrukturą zasilania portów energią z fal morskich
Portugalski Instytut Nauki i Innowacji w Inżynierii Mechanicznej i Przemysłowej (INEGI) z Porto rozwija prace nad budową infrastruktury zasilającej porty w energię elektryczną wytwarzaną z ruchu fal morskich.
Pionierski projekt radiochirurgicznego leczenia arytmii po rozległych zawałach
Pionierski projekt radiochirurgicznego leczenia arytmii serca rozpoczęli wspólnie lekarze z dwóch ośrodków naukowych – Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach i Górnośląskiego Centrum Medycznego w Katowicach.
Poznań: naukowcy z IChB PAN opracowali test wykrywający SARS-CoV-2 i grypę
Test różnicujący SARS-CoV-2 i grypę opracowali naukowcy z poznańskiego Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN (IChB PAN). Produkt pojawi się na rynku na początku przyszłego roku. To pierwszy tego typu polski test – poinformował PAP Instytut.
Opole: start-up z PN-T ma projekt na zmniejszenie zakażeń w firmach
Gospodarka PAP - 0
Działający przy Parku Naukowo-Technologicznym w Opolu start-up opracował system zdalnego zarządzania procesami technologicznymi. Pomysł pozwalający na ograniczenie kontaktu pracowników, a tym samym zmniejszenie ryzyka zakażeń, jest już wdrażany w przemyśle.
- Reklama -
- Reklama -