Technologia satelitarna
Japońska firma opracowuje projekt drewnianych satelitów
Japońska firma Sumitomo Forestry wspólnie z naukowcami z uniwersytetu w Kyoto pracuje nad projektem pierwszego na świecie satelity wykonanego z drewna - informuje BBC.
2020 – rok przełomów w eksploracji kosmosu
Rok 2020 obfitował w ważne i przełomowe wydarzenia związane z eksploracją kosmosu. To m.in. pierwszy od lat lot amerykańskiej rakiety na Międzynarodową Stację Kosmiczną, pierwszy od dekad powrót próbek z Księżyca i aż trzy nowe misje na Marsa.
Studencki satelita PW-Sat2 kończy misję; jego następca PW-Sat3 się do niej szykuje
Polski studencki satelita PW-Sat2 przetestował żagiel do deorbitacji, wykonał tysiące zdjęć, zgromadził mnóstwo danych. Na przełomie stycznia i lutego spłonie w atmosferze, kończąc misję. W 2023 roku na orbicie zastąpi go PW-Sat3, którego zadaniem będą testy napędu odrzutowego.
USA – Dowództwo kosmiczne: Rosja przeprowadziła próbę pocisku antysatelitarnego
Rosja przeprowadziła próbę pocisku antysatelitarnego - ogłosiło w środę dowództwo kosmiczne armii USA (SPACECOM), oskarżając Moskwę o dążenie do przekształcenia kosmosu w "pole bitwy".
Brytyjska Agencja Kosmiczna sfinansuje technologię oczyszczania orbity okołoziemskiej
Brytyjska Agencja Kosmiczna sfinansuje technologię oczyszczania orbity okołoziemskiej z tzw. kosmicznych śmieci, czyli np. nieużywanych satelitów i innych elementów - informuje serwis BBC i podkreśla, że problem odpadów na orbicie staje się coraz poważniejszy.
Polska firma z sektora kosmicznego opracowała system do pozycjonowania pojazdów
Gdańska firma z sektora kosmicznego Blue Dot Solutions opracowała system do pozycjonowania pojazdów w czasie rzeczywistym - poinformowała w poniedziałek firma. Pozwala on np. ustalić jak porusza się w przestrzeni miejskiej autobus czy tramwaj.
Nowy izraelski satelita szpiegowski wyniesiony na orbitę
Izraelskie ministerstwo obrony ogłosiło w poniedziałek wystrzelenie nowego satelity szpiegowskiego Ofek-16. Według ministra obrony Beniego Ganca zapewni on przewagę technologiczną i wywiadowczą Izraela nad wrogami.
Start europejskiej rakiety Vega przełożony na połowę sierpnia
Start europejskiej rakiety nośnej o niskim udźwigu Vega, służącej do wynoszenia na orbitę okołoziemską sztucznych satelitów, został po raz kolejny przełożony, tym razem na połowę sierpnia – poinformowała w środę Agence France Presse.
Chiny zakończyły rozmieszczanie swojego orbitalnego systemu nawigacyjnego
Chiny umieściły pomyślnie we wtorek rano na orbicie okołoziemskiej ostatniego satelitę wchodzącego w skład systemu nawigacyjnego Beidou, który ma być konkurencją m.in. dla amerykańskiego systemu GPS - poinformowały chińskie media.
Chiny zakończyły rozmieszczanie swojego orbitalnego systemu nawigacyjnego
Chiny umieściły pomyślnie we wtorek rano na orbicie okołoziemskiej ostatniego satelitę wchodzącego w skład systemu nawigacyjnego Beidou, który ma być konkurencją m. in. dla amerykańskiego systemu GPS - poinormowały chińskie media.
- Reklama -
- Reklama -