Tauron zainwestował w ub. roku 700 mln zł w dystrybucję energii w woj. śląskim

Udostępnij

„Tauron wydał w ub. roku blisko 700 mln zł na inwestycje w woj. śląskim. Modernizacje i realizacja nowych zadań infrastrukturalnych usprawniają funkcjonowanie sieci i poprawiają pewność zasilania klientów, umożliwiając przyłączanie nowych obiektów i skracając czas trwania awarii” – napisano w informacji prasowej.

„Śląsk jest dla nas bardzo ważnym obszarem inwestycyjnym; to właśnie tu swoje siedziby mają najwięksi przemysłowi klienci, charakteryzujący się dużym zapotrzebowaniem na moc” – zaznaczył, cytowany w informacji p.o. prezesa koncernu, Artur Michałowski.

„Dlatego jednym z naszych priorytetów jest rozbudowa i modernizacja infrastruktury, a także dostosowanie jej do rozwoju regionu, zmieniających się potrzeb klientów i coraz wyższych oczekiwanych standardów świadczenia usług. Jako operator sieci dystrybucyjnej reagujemy na zmiany w zakresie naszych zadań, wynikające z funkcji sieci dystrybucyjnej przy tak dynamicznym rozwoju źródeł OZE” – dodał Michałowski.

Jako przykład dużego, rozwijającego się podmiotu z woj. śląskiego, Tauron wskazał firmę SK hi-tech materials Poland, działającą w strefie ekonomicznej w dzielnicy Dąbrowy Górniczej – Tucznawie. Firma, która produkuje baterie do samochodów elektrycznych, a swój pierwszy zakład uruchomiła w 2020 r. w związku z rozwojem i rozbudową zakładu zawnioskowała o zapotrzebowanie na moc przekraczające możliwości pojedynczego zasilania na napięciu 110 kV.

„Obecnie dla zapewnienia wnioskowanego zapotrzebowania na moc Tauron buduje drugie zasilanie, z terminem realizacji do końca lutego 2023 r. Docelowo zmodernizowana zostanie stacja 400/110 kV Tucznawa, a Polskie Sieci Elektroenergetyczne zbudują trzeci autotransformator. Planowana wartość inwestycji po stronie Taurona to ok. 85 mln zł” – podano w piątkowej informacji.

Wyszczególniono w niej także trwającą przebudowę linii 110 kV Studzienna (woj. śląskie) – Polska Cerekiew (woj. opolskie) czy budowę nowego GPZ (Główny Punkt Zasilania) 110/20kV Bojszowy. Modernizowana jest także sieć na terenie Parku Śląskiego, z której będzie korzystało m.in. rozbudowywane Planetarium Śląskie.

Na północy regionu trwają ostatnie prace pozwalające na przyłączenia do sieci i zasilenie podmiotów gospodarczych z terenu Częstochowskiej Strefy Ekonomicznej – chodzi o budowę stacji 110/15 kV Sabinów z rozdzielnią 15 kV. Na południu województwa w ub. roku zrealizowano m.in. modernizację linii 110kV Magurka-Szczyrk i Szczyrk-Żywiec oraz przyłączenie sali koncertowej Cavatina w Bielsku-Białej.

„Nowoczesna energetyka, to nie tylko infrastruktura elektroenergetyczna, którą widać w naszym otoczeniu. W coraz większym stopniu o naszej sprawności organizacyjnej i skuteczności decydują informatyka, cyfryzacja i nowoczesne kanały łączności” – zaznaczył cytowany prezes spółki Tauron Dystrybucja Robert Zasina.

„Na etapie realizacji w naszych oddziałach, w tym na terenie jednostek organizacyjnych na Śląsku, jest budowa cyfrowego systemu łączności dyspozytorskiej, umożliwiającego analizę pracy sieci i automatyzację lokalizacji uszkodzeń. Pełne wdrożenie takiego systemu pozwoli na ograniczenie trwania przerw w dostawie energii dla klientów. W ub. roku w skali spółki przeznaczyliśmy na ten cel blisko 39 mln zł” – wskazał Zasina.

Tauron Polska Energia SA zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii. Jest jednym z największych podmiotów gospodarczych w Polsce, w tym największym dystrybutorem i jednym z największych sprzedawców i wytwórców energii elektrycznej.(PAP)

Źródło:PAP

Zobacz

Poczta Polska liczy na poprawę wyniku sprzedaży towarów

Poczta Polska liczy, że w tym roku uda się jej poprawić wynik sprzedaży zanotowany w roku 2021, kiedy to klienci kupili w placówkach pocztowych produkty za prawie 350 mln zł - wynika ze środowego komunikatu Poczty Polskiej.

Średnia cena benzyny w okresie I-VII wyniosła 6,67 zł/l wobec 5,44 zł/l w 2021 – POPIHN

Średnia cena benzyny Eurosuper 95 w okresie styczeń-lipiec wyniosła 6,67 zł/l wobec 5,44 zł/l w całym 2021 r. - podała Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego.
- Reklama -

REKLAMA