Top 20 – Microsoft

W 2023 roku Microsoft potwierdził swoją dominację jako innowator w branży technologicznej, wprowadzając przełomowe technologie i aktualizacje, z silnym naciskiem na rozwój sztucznej inteligencji. W tym dynamicznym okresie firma nie tylko zrewolucjonizowała wyszukiwanie internetowe dzięki Bing Chat, ale również zintegrowała AI z systemem operacyjnym Windows, pokazując swoje zaangażowanie w przekształcanie technologii i umacnianie swojej pozycji na rynku.

Newsroom BrandsIT
Newsroom BrandsIT - NewsRoom Brandsit
5 min

Jeśli w ciągu ostatnich co najmniej kilkunastu lat znalazłby się jakiś rok, w którym to Microsoft nie mógłby zostać uznanym jedną z najważniejszych firm branży technologicznej, to z pewnością nie byłby to rok miniony. 2023 rok był dla Microsoft rokiem pełnym wrażeń, kiedy to gigant z Redmond pokazał, że potrafi nie tylko kreować trendy i innowacje, przeprowadzać olbrzymie fuzje, inwestować, ale także rozważnie podchodzić do obszarów swojej działalności, co w branży nie jest standardem.

W tym roku firma nie tylko utrzymała swoją pozycję jako czołowy innowator w branży, ale również wprowadziła szereg przełomowych technologii i aktualizacji, które zasługują na szczególną uwagę.

Bing

Gdyby 2023 rok mógł dostać swoją technologiczną nazwę, nazywałby się „sztuczna inteligencja”. Popularność AI rozlała się w branży tech niczym rtęć, drenując budżety na rozwój i nakłaniając do zmian strategii. Każdy chce mieć coś wspólnego z AI. Microsoft nie jest pod tym względem wyjątkiem, choć zakres jego działań na gruncie sztucznej inteligencji jest wyjątkowo szeroki. Firma wprowadziła Bing Chat, nowatorskie podejście do wyszukiwania internetowego, które wykorzystuje model językowy GPT OpenAI, pozwalając użytkownikom na prowadzenie naturalnych rozmów z wyszukiwarką Microsoft Edge. Ta innowacja nie tylko zrewolucjonizowała wyszukiwanie w sieci, ale również rzuciła wyzwanie dominującej pozycji Google’a w tej dziedzinie.

Copilot

Równie ważnym krokiem była integracja AI z popularnym systemem operacyjnym – Windows. Copilot, będący wynikiem tej integracji, wprowadził inteligencję Bing Chat bezpośrednio do Windows, umożliwiając użytkownikom zarządzanie ustawieniami systemowymi za pomocą poleceń głosowych i tekstowych. Copilot okazał się tak istotnym produktem dla firmy, że postanowiono dorzucić go do Windowsa 10 mimo, iż już wcześniej Microsoft zapowiadał, że 10. nie dostanie już żadnych nowych funkcji. Świadczy to o mocnym zaangażowaniu firmy w rozwój AI oraz o próbach dotarcia do jak największej grupy ludzi.

- Advertisement -

Współpraca z OpenAI

Trudno także nie wspomnieć o fakcie, że to właśnie Microsoft zainwestował i wciąż inwestuje krocie w OpenAI – twórcę ChatuGPT, który zredefiniował podejście do AI. To właśnie partnerstwo z Microsoft pozwoliło stosunkowo młodemu i jednocześnie wymagającemu projektowi dotrzeć do etapu, na którym jest obecnie, choć współpraca ta, biorąc pod uwagę zawirowania w składzie zarządu OpenAI pod koniec roku i szybką decyzję o wcieleniu Sama Altmana w szeregi dyrektorów Microsoft, wcale nie jest taka prosta.

Znaczenie sztucznej inteligencji dla Microsoftu podkreśla CEO Satya Nadella, widząc w niej największy potencjał dla Microsoft. Z pewnością gigant z Redmond nie poprzestanie na dotychczasowych osiągnięciach i w znaczny sposób przyczyni się do rozwoju AI w kolejnych latach.

Największe przejęcie w historii Microsoft

2023 rok przejdzie do historii Microsoft jako przełomowy również ze względu na rekordowe przejęcie, jakie udało się dopiąć w drugiej połowie roku. Przejęcie Activision Blizzard za prawie 70 mld dolarów to olbrzymi sukces biznesowy Microsoft, zwłaszcza biorąc pod uwagę przeszkody ze strony organów regulacyjnych. Plan przejęcia Activision Blizzard ogłoszono już na początku 2022 roku, od tamtej pory Microsoft prowadził negocjacje zarówno z Activision, jak i urzędami antykonkurencyjnymi z całego świata, decydując się na wiele ustępstw, jak np. obiecał, że gry Activision będą nadal pojawiać się na innych platformach (zarówno na konsolach, jak u dostawców gier w chmurze), co w konsekwencji pozwoliło uzyskać niezbędne zgody. Tym samym, Microsoft umocnił swoją pozycję na rynku gier oraz podkreślił znaczenie tego rynku dla swojej działalności.

Priorytet = sztuczna inteligencja

W wywiadzie z Business Insider, Satya Nadella stwierdził, że żałuje odejścia od rynku smartfonów, stwierdzając, że Microsoft mógł mieć potencjał na stworzenie zupełnie nowej kategorii produktowej, poza PC, smartfonami i tabletami. Jednak w 2023 roku Microsoft zdecydował się ograniczyć swoje działania w zakresie kolejnej grupy produktowej – z oferty znikają niektóre urządzenia peryferyjne. Z kolei dział związany z Surface stracił swojego lidera. Charyzmatyczny Panos Panay opuścił Microsoft po prawie 20 latach. Te decyzje pozwalają wnioskować, że Microsoft będzie parł w kierunku sztucznej inteligencji z możliwie jak największą siłą, opuszczając mniej rentowne obszary, obarczone wysoką konkurencyjnością.

Mając swoje niepodważalne miejsce w czołówce światowych liderów technologicznych, Microsoft zdaje się dostrzegać wielką szansę w tej przewadze. Firma ma co świętować i z pewnością nie ustanie w poszukiwaniu nowych możliwości dla AI, która zdaje się być obecnym priorytetem giganta.

Udostępnij
- REKLAMA -