- Reklama -

Trzaskowski: Lewica wzięła na siebie odpowiedzialność za wszystkie nieprawidłowości związane z wydawaniem FO

Zobacz

- Reklama -

Sejm uchwalił we wtorek wieczorem ustawę wyrażającą zgodę na ratyfikację decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE. Ratyfikacja tej decyzji przez wszystkie państwa członkowskie jest niezbędna do uruchomienia Funduszu Odbudowy po pandemii COVID-19. Za głosowały klubu PiS (bez Solidarnej Polski), Lewicy, KP-PSL i koło Polska 2050. Klub KO się wstrzymał.

O głosowanie był pytany w środę w Polsat News prezydent Warszawy, wiceprzewodniczący PO Rafał Trzaskowski. Jego zdaniem „te warunki, na których PiS razem z Lewicą popierają Fundusz Odbudowy, nie są optymalne”.

„Niestety większość poprawek (do Krajowego Planu Odbudowy – PAP) jest niezadowalająca. Co chcą zrobić politycy PiS? Chcą dać olbrzymie pieniądze w grantach dla spółek Skarbu Państwa, a samorządowcom powiedzieli: większość pieniędzy dla was będzie w pożyczkach” – wyliczał Trzaskowski. „Nam bardzo trudno będzie brać pożyczki” – przekonywał.

W opinii Trzaskowskiego „Lewica godząc się na ten nieprzygotowany Fundusz godzi się na wszystkie decyzje, które potem będą podejmowane”. „PiS będzie chciał wydawać te pieniądze na spółki skarbu państwa, może na Fundację Rydzyka” – mówił. „Niestety, co którzy się zgodzili bez walki na te wszystkie punkty będą to wszystko musieli żyrować” – dodał.

Zaznaczył, że rząd nie miał większości i „można było negocjować znacznie bardziej ambitnie, niestety Lewica nas tej szansy jako opozycję pozbawiła”. „Można było dokręcić śrubę i zadbać, żeby więcej pieniędzy trafiło do samorządów, a Polacy są zgodni, że samorządy by lepiej te pieniądze wydały” – podkreślał Trzaskowski.

„Jestem przekonany, że nasi koledzy z PSL byliby twardzi do końca, gdyby nie to głosowanie Lewicy” – dodał.

Zaznaczył, że konieczna jest dodatkowa ustawa, która regulowałaby sposób wydawania pieniędzy z FO, a samą ratyfikacją ma się zajmować jeszcze Senat. „Będziemy walczyć dalej o tę ustawę, a my będziemy jako samorządowcy dalej negocjować” – powiedział Trzaskowski. (PAP)

autor: Piotr Śmiłowicz

pś/ itm/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -