Trzaskowski o odbudowie Pałacu Saskiego: jestem sceptyczny, jest więcej innych priorytetów

- Reklama -

Trzaskowski był pytany w Polsat News, dlaczego jest sceptycznie nastawiony do odbudowy Pałacu Saskiego. „Jestem sceptyczny dlatego że uważam, że przy dzisiejszej krytycznej sytuacji samorządów – jeżeli rządzący mówią, że największym priorytetem w Warszawie jest wybudowanie Pałacu Saskiego za miliardy złotych, to ja mówię +nie+” – powiedział Trzaskowski.

Dodał, że wszędzie na świecie to rząd „dorzuca się” do np. budowy metra w stolicy swojego kraju. „Stolica nie służy tylko mieszkańcom stolicy (…) więc mówimy pomóżcie w metrze, pomóżcie w obiektach sportowych, które służą Polkom i Polakom, nie tylko warszawiakom. I rząd mówi, że na to nie ma pieniędzy, natomiast są pieniądze na odbudowanie Pałacu” – wskazywał prezydent stolicy.

Mówił, że kolejne pytania brzmią: „co ma być w odbudowanym Pałacu?”, „czy będzie służył mieszkańcom?”, „czy Ogród Saski nie zostanie zniszczony?”, „gdzie będą parkowały samochody?”. Wreszcie – jak podkreślił – co stanie się z Grobem Nieznanego Żołnierza.

Na uwagę, że być może trzeba postępować jak w innych krajach, gdzie poddaje się renowacji czy odbudowuje się wiele zniszczonych, historycznych budynków, Trzaskowski odparł, że dlatego nie jest dogmatykiem ws. Pałacu Saskiego.

„Nie mówię w 100 procentach +nie+, tylko stawiam pewne warunki i pewne pytania. Ale tak naprawdę nie jestem przekonany, że 1,5 mld zł czy nawet więcej w tej chwili, w tak trudnej sytuacji należy wydać akurat na to, uważam, że jest dużo więcej priorytetów” – powiedział Trzaskowski.

Sejm uchwalił w ostatni piątek ustawę o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie.

Ten prezydencki projekt został przygotowany przez specjalny zespół powołany przez szefa Kancelarii Prezydenta RP we współpracy z Biurem Programu „Niepodległa”. W zamierzeniu Pałac Saski ma stać się przestrzenią instytucji i inicjatyw kulturalnych. Z kolei zrekonstruowane kamienice przy ulicy Królewskiej są rozważane jako przyszła siedziba Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, a Pałac Brühla – jako siedziba Senatu. (PAP)

autor: Karol Kostrzewa

kos/ tgo/

- Reklama -
Źródło:PAP

Treści PREMIUM

Otrzymuj cotygodniowy e-mail od BrandsIT, który sprawia, że czytanie wiadomości jest naprawdę przyjemne. Dołącz do naszej listy mailingowej, aby być na bieżąco i uzyskać dotęp do treści PREMIUM za darmo.

- Reklama -