Trzaskowski: w przyszłym roku powinna być gotowa Pracownia Przewrotu Kopernikańskiego – nowy obiekt „Kopernika”

- Reklama -

Budowa Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego przy warszawskim Centrum Nauki Kopernik ruszyła pod koniec sierpnia ubiegłego roku. Pracownia ma być interdyscyplinarnym laboratorium badań, przestrzenią twórczą, miejscem współpracy, spotkań i debat.

Budowie nowego obiektu poświęcił swój poniedziałkowy wpis na Facebooku prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. „Centrum Nauki Kopernik bawi i uczy, ale też samo się rozwija” – napisał na Facebooku Trzaskowski. Zapewnił, że w pracowni ambitni naukowcy będą mieli świetne warunki do pracy. Poinformował przy tym, że „pracownia powinna być gotowa już w przyszłym roku”.

Do wpisu dołączony został film z wizyty Trzaskowskiego na budowie, na którym można zobaczyć aktualny stan prac. Prezydent stolicy podkreślił w filmie, że Centrum Nauki Kopernik to miejsce kultowe, odwiedzane przez ludzi z całej Polski. Dodał jednocześnie, że to także miejsce, które uczy i bawi.

Przypomniał również, że budowa pracowni rozpoczęła się w ubiegłym roku. „I mamy nadzieję, że już w przyszłym roku zacznie funkcjonować jako interdyscyplinarne centrum badawczo-rozwojowe” – zapowiedział.

Podkreślił, że w tym miejscu młodzi naukowcy będą rozwijali swoje badania i będą zastanawiali się, jak wdrożyć je do przemysłu. „Bardzo się z tego cieszę” – dodał.

Trzaskowski zaznaczył również, że miasto zainwestowało w to miejsce prawie 30 mln zł oraz wyraził nadzieję, że dokładnie tak samo jak Centrum Nauki Kopernik będzie ono służyło warszawiankom i warszawiakom. „A dziać się tu będą rzeczy naprawdę interesujące” – zapewnił.

Pracownia Przewrotu Kopernikańskiego stanie się kolejnym elementem kompleksu budynków Centrum Nauki Kopernik, złożonego obecnie z budynku głównego Kopernika, Planetarium i Pawilonu 512. Całość jest zlokalizowana w bezpośrednim sąsiedztwie Wisły, nadrzecznych bulwarów i wjazdu na Most Świętokrzyski.

W pracowni znajdą się laboratoria, wyposażone w sprzęt niezbędny do prowadzenia zajęć biologicznych, chemicznych, fizycznych i mechatronicznych, a także profesjonalne studio nagrań. Powstanie także warsztat konstruktorski z narzędziami do projektowania i realizacji wyzwań inżynierskich. Przestrzeń będzie przystosowana do testowania formatów zajęć w warunkach szkolnych oraz zbliżonych do tych, w których pracują naukowcy. Lustra weneckie, sprzęt do analizy behawioralnej i urządzenia rejestrujące pozwalać mają na prowadzenie zaawansowanych badań. W nowym budynku powstanie także przestrzeń biurowa oraz showroom, w którym będą prezentowane wyniki badań.

Łączny koszt prac budowlano-inwestycyjnych to ponad 82 mln zł. Inwestycja jest dofinansowana ze Środków Unii Europejskiej (Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego) w kwocie 16 765 860,42 zł (netto) oraz dotacji z budżetu Miasta St. Warszawy w kwocie prawie 27,7 mln zł (netto). Pozostałe środki to wkład własny Centrum Nauki. (PAP)

Autor: Daria Kania

dka/ lena/

Czytaj więcej wiadomości z Polski

- Reklama -
Źródło:PAP

Treści PREMIUM

Otrzymuj cotygodniowy e-mail od BrandsIT, który sprawia, że czytanie wiadomości jest naprawdę przyjemne. Dołącz do naszej listy mailingowej, aby być na bieżąco i uzyskać dotęp do treści PREMIUM za darmo.

- Reklama -