Turcja: Bank centralny znów obniżył stopy procentowe, mimo inflacji sięgającej blisko 80 proc.

Udostępnij

Powszechnie akceptowana teoria ekonomiczna głosi, że podnoszenie stóp procentowych ogranicza inflację, ale Erdogan skłania od dłuższego czasu Bank Centralny Republiki Tureckiej (CBRT) do systematycznego obniżania stóp – pisze AP.

Turecka lira straciła w czwartek, wkrótce po ogłoszeniu decyzji banku, 1 proc. do amerykańskiego dolara.

Uważa się powszechnie, że CBRT jest upolityczniony i działa pod silną presją Erdogana, który głosi, że wysokie stopy procentowe duszą wzrost gospodarczy i zwolnił już trzech gubernatorów banku centralnego, z którymi wszedł w konflikt w związku ze swą polityką dotyczącą kosztów kredytów – przypomina Associated Press.

Cięcia stóp i kryzys walutowy napędzają inflację, a inwazja Rosji na Ukrainę i gwałtowny wzrost cen energii pogarszają jeszcze sytuację gospodarczą Turcji – wyjaśnia agencja.

W styczniu Erdogan zdymisjonował szefa Narodowego Urzędu Statystycznego Saita Erdala Dincera za opublikowanie danych, według których roczna stopa inflacji wyniosła 36,1 proc. i osiągnęła najwyższy poziom od 19 lat.

Opozycja uznała, że liczba ta i tak jest zaniżona, a rzeczywisty wzrost kosztów życia był co najmniej dwukrotnie wyższy.

W ubiegłym roku w grudniu prezydent zapowiedział, że poziom inflacji – wówczas ponad 21 proc. – zostanie obniżony “w ciągu miesięcy” i ogłosił, że bardzo poważne fluktuacje kursu liry nie stanowią odbicia “fundamentalnej oceny” tureckiej gospodarki. (PAP)

Źródło:PAP

Zobacz

Bank Światowy: polska gospodarka może urosnąć o 1,6 proc. w 2023 r.

W przyszłym roku polska gospodarka może urosnąć o 1,6 proc. w porównaniu do 4,0 proc. szacowanych na 2022 r. i do 3,6 proc. oczekiwanych w poprzedniej prognozie Banku Światowego - prognozuje Bank Światowy w opublikowanym we wtorek raporcie.

Kiedy Baltic Pipe osiągnie pełną przepustowość?

Baltic Pipe pełną przepustowość osiągnie w I kwartale przyszłego roku – poinformował w sobotę wicepremier Jacek Sasin. Potwierdził, że realizowany jest przesył gazu tym rurociągiem.
- Reklama -

REKLAMA