Turcja: inflacja w lipcu osiągnęła 79,6 proc., ale jej wzrost jest mniejszy, niż przewidywano

Udostępnij

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w lipcu o 79,6 proc. w porównaniu z tym samym miesiącem rok wcześniej. Wcześniejsze prognozy ekonomistów przewidywały wzrost o ponad 80 proc.

Turecki rząd przewiduje spadek poziomu inflacji w związku z nowymi programami pobudzającymi wzrost produkcji i eksportu – poinformował dziennik Daily Sabah.

Wzrost cen można w dużej mierze tłumaczyć załamaniem tureckiej liry, która w ciągu roku straciła do dolara prawie połowę swojej wartości – wskazuje agencja AFP.

Jak przypomina, część ekonomistów oskarża państwowy instytut statystyczny o drastyczne niedoszacowanie wzrostu inflacji. Grupa ENAG, niezależny turecki ośrodek zajmujący się badaniem inflacji, przekazał, że inflacja w lipcu wyniosła w rzeczywistości 176,4 proc. rok do roku, w porównaniu do 175,5 proc. w czerwcu. (PAP)

Źródło:PAP

Zobacz

Włosi zamknęli pierwsze hotele. Powód – wysokie ceny energii

Sieć pięciu hoteli w Apulii na południu Włoch została zamknięta po otrzymaniu rachunków za prąd w wysokości pół miliona euro. Branża apeluje o natychmiastowe wsparcie i ostrzega, że w przeciwnym razie liczba zamykanych hoteli wzrośnie, a sezon narciarski będzie zagrożony.

EBOiR udzielił 350 mln zł kredytu Santander Consumer Bank

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOiR) udzieli bankowi Santander Consumer Bank kredyt do 350 mln zł na inwestycje związane z poprawą efektywności energetycznej oraz gospodarowania zasobami w budynkach mieszkalnych w Polsce - poinformował w czwartek EBOiR.
- Reklama -

REKLAMA