Turcja wysłała na Morze Śródziemne statek prowadzący odwierty ropy i gazu

Udostępnij

Erdogan oznajmił, że odwierty złóż będą prowadzone w obrębie suwerennego terytorium Turcji i “nie potrzeby, by prosić kogokolwiek o pozwolenie” na te prace.

Turcja już kilka lat wcześniej rozpoczęła odwierty w pobliżu wybrzeży Cypru, za co w 2019 roku Unia Europejska ukarała ją sankcjami. W 2020 roku Ankara wysłała na sporne wody statek badawczy mający prowadzić kolejne odwierty, co niemal doprowadziło do zbrojnego konfliktu między Turcją i Grecją – przypomina Reuters.

Turcja i Grecja od lat nie zgadzają się w sprawie terytoriów morskich, praw do surowców, zasięgu przestrzeni powietrznej i statusu niektórych wysp na Morzu Egejskim. Ankara zarzuca Atenom, że usiłują pozbawić ją zysków z eksploatacji złóż naftowych i gazowych pod wodami terytorialnymi Grecji i Cypru, gdzie – zdaniem Turcji – granice nie powinny uwzględniać greckich wysp, a jedynie stały ląd.

Szefowa MSZ Niemiec Annalena Baerbock pod koniec lipca złożyła wizytę w Atenach i Ankarze, by załagodzić ten spór, jednak Turcja oskarżyła ją o brak bezstronności. (PAP)

Źródło:PAP

Zobacz

Polacy przekazali rekordową kwotę z 1% podatku na organizacje pożytku publicznego

Z podatków za ubiegły rok Polacy przekazali organizacjom pożytku publicznego (OPP) 1 mld 114 mln zł z rozliczenia 1 proc. - poinformował w piątek resort finansów. Dodano, że to rekordowa kwota w historii.

Na rynku brakuje pracowników fizycznych. Jak ich skutecznie rekrutować?

Dane Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że na rynku najbardziej...
- Reklama -

REKLAMA