Ubrania z czujnikami – do czego posłużą?

PAP
PAP 1 min czytania

Dzięki zastosowaniu zintegrowanych z materiałem nici przewodzących można będzie monitorować swój organizm chociażby podczas ćwiczeń, snu czy stresu. Czujniki mogą także pomóc wykrywać potencjalne zagrożenia i choroby – piszą autorzy.

Wplecione w tkaninę czujniki pozwalają obserwować takie parametry jak tętno, oddychanie czy m.in. poziom amoniaku w wydychanym powietrzu (informujący o pracy nerek i wątroby).

Podczas testów czujniki wszyte były w koszulki (w kilku miejscach w okolicach serca) oraz w jednorazowe maski. Stwierdzono, że ubrania nie traciły właściwości po praniu w pralce.

Jak podkreślają badacze, koszt wytworzenia ubrań z czujnikami nie jest wysoki – za 0,15 USD można wyprodukować metr nici umożliwiającej zintegrowanie z ubraniem ponad 10 czujników.

„Umieszczenie sensorów w ubraniach pozwala na cały szereg zastosowań. Produkcja jest stosunkowo prosta, co oznacza, że jesteśmy w stanie przy niewielkich kosztach wypuścić na rynek duże ilości” – mówi dr Fahad Alshabouna, autor badań.

Źródło: DOI: 10.1016/j.mattod.2022.07.015 (PAP)

Skomentuj
- Reklama -

Jest nowa wersja ChatGPT. Sztuczna inteligencja weszła na wyższy poziom

Firma OpenAI poinformowała o wydaniu najnowszej wersji swojego modelu sztucznej inteligencji, GPT-4. Według informacji przedstawionych na prezentacji, model językowy ma

1 min czytania

Polacy coraz bardziej zadłużeni w ZUSie. Średni dług przekracza już 34 tys. zł

Jak wynika z danych udostępnionych przez ZUS, na koniec ub.r. liczba aktywnych płatników z zadłużeniem była o przeszło 34% większa

8 min czytania

Wirtualna kasa fiskalna na smartfonie – ulga na jej zakup

Główny Urząd Miar wydał homologację dla startupu Wirtualne Kasy Fiskalne, dzięki czemu już od teraz przedsiębiorcy mogą zamienić konwencjonalną, sprzętową

4 min czytania