Jak działa mózg? Naukowcy poznali kolejne ważne rejony

Udostępnij

Human Brain Project to europejski program z udziałem ponad 500 specjalistów z 16 krajów, którzy z pomocą m.in. sztucznej inteligencji i neuroinformatyki starają się rozszyfrować działanie mózgu człowieka. Jak uważają eksperci, wyniki można będzie wykorzystać zarówno w medycynie, jak i nowego typu technologiach komputerowych.

Ostatnio na łamach magazynu „Frontiers in Neuroanatomy” (https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fnana.2022.915877/full) pracujący w ramach projektu naukowcy ogłosili opracowanie mapy czterech rejonów przedniej kory przedczołowej. Chodzi o elementy grzebietowo-bocznej kory przedczołowej, które uczestniczą w kontroli różnego typu procesach poznawczych – w tym uwagi, pamięci roboczej, podejmowania decyzji i planowania działań.

Zmiany w tych regionach mogą natomiast, jak się podejrzewa, być powiązane z różnymi chorobami – schizofrenią, depresją, chorobą afektywną-dwubiegunową, zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi.

Badacze przeanalizowali ułożenie komórek w tkance mózgowej pobranej od 10 zmarłych osób. Na tej podstawie sporządzili mapy, które uwzględniają także różnice między poszczególnymi ludźmi.

Opisane ostatnio regiony mózgu opierały się dotychczas (w dużym stopniu) badaniom właśnie ze względu na znaczne rozbieżności u rożnych osób. Badacze poradzili sobie z tym wyzwaniem dzięki zaawansowanym metodom probabilistycznym.

Zauważyli też różnice, porównując mózgi kobiet i mężczyzn. Objętość wymienionych rejonów była wyraźnie większa u kobiet.

Odkrycie może tłumaczyć różnice w funkcjach poznawczych, zachowaniu, a także w występowaniu różnych objawów chorobowych między płciami – uważają naukowcy.

Nowe mapy są już włączane do udostępnianego za darmo Julich Brain Atlas (https://julich-brain-atlas.de/).

Więcej informacji – również na stronie:

https://www.humanbrainproject.eu/en/follow-hbp/news/2022/08/24/human-brain-project-researchers-map-four-new-brain-areas-involved-many-cognitive-processes/ (PAP)

Źródło:PAP

Zobacz

Polska energetyka pod ostrzałem hakerów. Czy mogą spowodować blackout?

CERT podaje, że w 2021 roku prawie 14% wszystkich...

Müller: w przyszłym tygodniu projekt specjalnej taryfy na prąd m.in. dla samorządów

W przyszłym tygodniu rząd przedstawi szczegóły propozycji specjalnej taryfy, która ma ochronić samorządy, podmioty wrażliwe czy małe i średnie firmy przed wielokrotnymi podwyżkami cen energii elektrycznej - poinformował w czwartek rzecznik rządu Piotr Müller.
- Reklama -

REKLAMA