- Reklama -

UE: darczyńcy przeznaczą 5,3 mld euro na pomoc humanitarną dla Syryjczyków

Zobacz

- Reklama -

Z tej kwoty około 3,7 mld euro zostało zadeklarowane przez UE, z czego 1,12 mld przez Komisję Europejską z unijnych środków, a 2,6 mld od państw członkowskich UE.

UE pozostaje największym darczyńcą, który jak dotąd przeznaczył 24,9 mld euro pomocy humanitarnej i pomocy stabilizacyjnej dla Syrii od początku kryzysu w tym kraju w 2011 roku.

„Dziesięć lat po tym, jak Syryjczycy pokojowo wyszli na ulice, prosząc o wolność, sprawiedliwość i perspektywy gospodarcze, żądania te są nadal niezaspokojone, a kraj pogrąża się w chaosie. (…) Podczas konferencji w Brukseli UE ponownie zgromadziła społeczność międzynarodową, aby potwierdzić nasze polityczne i finansowe wsparcie dla Syryjczyków i krajów sąsiednich oraz dla politycznego rozwiązania kryzysu” – powiedział szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.

„Niestety, nadal obserwujemy pogarszającą się sytuację humanitarną w Syrii. Dziesięciolecie wyniszczającego konfliktu nadal dotyka miliony Syryjczyków, w tym kobiety i dzieci” – oświadczył z kolei unijny komisarz ds. zarządzania kryzysowego Janez Lenarczicz.

Podczas V Konferencji Brukselskiej, która odbyła się 29 i 30 marca, reprezentowanych było ponad 80 krajów i organizacji międzynarodowych. Uczestnicy odnieśli się do bieżącej sytuacji w Syrii i regionie i ponownie wyrazili poparcie dla prowadzonych przez ONZ wysiłków na rzecz politycznego rozwiązania konfliktu.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

luo/ ap/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -