- Reklama -

UE finansuje 651 tys. dawek szczepionek firmy BioNTech/Pfizer dla Bałkanów Zachodnich

Zobacz

- Reklama -

Pierwsza dostawa ma nastąpić w maju. Następnie do sierpnia kontynuowane będą regularne dostawy.

„Pomimo obecnego ogólnoświatowego niedoboru, UE zapewni Bałkanom Zachodnim szczepionki ratujące życie. Od początku pandemii Covid-19 udzielamy wsparcia: po pierwsze, w formie sprzętu medycznego w nagłych wypadkach, takiego jak maseczki, respiratory, oddziały intensywnej opieki medycznej i pojazdy pogotowia ratunkowego; po drugie, poprzez wzmacnianie odporności” – podkreślił unijny komisarz ds. rozszerzenia i sąsiedztwa Olivér Várhelyi.

„Teraz pomożemy zapewnić szczepienia dla wszystkich pracowników służby zdrowia pierwszego kontaktu w całym regionie, a także dla niektórych grup szczególnie wrażliwych. Zależy nam na Bałkanach Zachodnich, których przyszłość związana jest z Unią Europejską” – dodał Várhelyi.

Dawki są finansowane z pakietu wartego 70 mln euro, przyjętego przez Komisję w grudniu 2020 r., aby pomóc w pokryciu kosztów szczepionek zagwarantowanych w ramach zawieranych przez UE umów zakupu z wyprzedzeniem dla Bałkanów Zachodnich.

Ogólna dystrybucja dawek między kraje będzie zgodna z ich potrzebami epidemiologicznymi, przy czym priorytetowo będą traktowani w pierwszej kolejności pracownicy służby zdrowia i inne grupy szczególnie wrażliwe.

19 stycznia Komisja zaproponowała utworzenie unijnego mechanizmu przekazywania szczepionek. Szczególna uwaga zwrócona będzie ku Bałkanom Zachodnim, sąsiedztwu UE i Afryce. Z mechanizmu mają skorzystać przede wszystkim pracownicy służby zdrowia i grupy szczególnie wrażliwe.

Od początku kryzysu UE podjęła działania wspierające Bałkany Zachodnie, uruchamiając pakiet w wysokości 3,3 mld euro, aby pomóc w rozwiązaniu bezpośredniego kryzysu zdrowotnego i łagodzeniu kryzysu społeczno-gospodarczego. W październiku Komisja przedstawiła plan gospodarczy i inwestycyjny, opiewający na kwotę do 9 mld euro w celu pobudzenia odbudowy Bałkanów Zachodnich i konwergencji z UE.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

luo/ mal/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -