UE i Niemcy zapowiadają pomoc dla Indii borykających się z nową falą zakażeń

Zobacz

- Reklama -

„Jesteśmy zaalarmowani sytuacją epidemiczną w Indiach. Jesteśmy gotowi do pomocy. UE gromadzi środki, by szybko odpowiedzieć na prośbę Indii o pomoc za pośrednictwem unijnego mechanizmu ochrony ludności. W pełni solidaryzujemy się z narodem indyjskim!” – napisała na Twitterze von der Leyen.

Wcześniej komisarz UE ds. zarządzania kryzysowego Janez Lenarczicz przekazał, że koordynuje działania państw członkowskich, które zgodziły się wysłać do Indii tlen i leki, których brakuje w wielu szpitalach w kraju.

Wysłanie pomocy zapowiedziała też kanclerz Niemiec Angela Merkel za pośrednictwem swojego rzecznika.

„Walka z pandemią jest walką nas wszystkich. Niemcy są solidarne z Indiami i pilnie przygotowują misję pomocy” – napisano w oświadczeniu zamieszczonym na Twitterze przez rzecznika Merkel Steffena Seiberta, nie podając szczegółów na temat planowanego wsparcia.

W wyniku rekordowych liczb zakażeń w Indiach tamtejsza służba zdrowia mierzy się z potężnym kryzysem; w szpitalach brakuje miejsc, leków, a przede wszystkim tlenu. W ciągu ostatniej doby stwierdzono rekordową liczbę nowych infekcji koronawirusem i zgonów w związku z Covid-19 – odpowiednio 349 691 i 2767 – jednak coraz więcej jest dowodów na to, że oficjalne liczby nie oddają pełnej skali kryzysu. (PAP)

osk/ akl/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -