UE porozumiała się z Azerbejdżanem w sprawie zwiększenia dostaw gazu do Europy

Udostępnij

“Dzięki temu memorandum otwieramy nowy rozdział współpracy energetycznej z Azerbejdżanem, kluczowym partnerem w naszych wysiłkach na rzecz odejścia od rosyjskich paliw kopalnych” – podkreśliła przewodnicząca KE Ursula von der Leyen.

Azerbejdżan już teraz zwiększa dostawy gazu ziemnego do UE, z 8,1 mld metrów sześciennych w 2021 r. do 12 mld m sześc. w 2022 r.

Władze Azerbejdżanu, mimo stosunkowo bliskich relacji z Rosją, udzielają w ostatnich miesiącach wsparcia Kijowowi. Już pod koniec lutego, w pierwszych dniach inwazji Kremla, rząd w Baku przekazał Ukrainie leki i materiały medyczne w ramach pomocy humanitarnej. Azerbejdżan dostarczył też za darmo paliwo ukraińskim służbom ratunkowym. (PAP)

Źródło:PAP

Zobacz

„DGP”: Ustawy prądem napędzane

Rząd chce stworzyć mechanizmy chroniące klientów przed wysokimi cenami nie tylko prądu, lecz także gazu – czytamy we wtorkowym „Dzienniku Gazecie Prawnej”.

Nord Stream 1 nadal bez gazu, ale Niemcy już złożyli zamówienie na kolejne dostawy

Niemieccy nabywcy zarezerwowali na krótko w poniedziałek przepustowość do odbioru rosyjskiego gazu przez Nord Stream 1, po raz pierwszy od zamknięcia tego gazociągu trzy tygodnie temu. Niemiecki operator sieci Gascade zapewnił jednak, że gaz nie płynie, a przepustowość Nord Stream 1 wynosi zero - podała agencja Reutera.
- Reklama -

REKLAMA