UE zdecydowała o podwojeniu handlu energią elektryczną z Ukrainą

Udostępnij

Jak pisze agencja Ukrinform, decyzja ta jest efektem synchronizacji sieci energetycznych Ukrainy i Mołdawii z europejskimi systemami energetycznymi, co pozwala mówić o handlu energią elektryczną na pełną skalę między Ukrainą a Unią Europejską.

“Razem udało nam się z rekordową szybkością zintegrować Ukrainę i Mołdawię z naszą siecią elektryczną. Był to moment historyczny i symboliczny. Teraz musimy zrobić kolejny krok w kierunku pełnego handlu energią elektryczną z Ukrainą. Pod koniec czerwca ruszyły pierwsze transgraniczne giełdy energii elektrycznej w Rumunii, Polsce i Słowacji” – powiedziała Simson.

Podkreśliła, że taki handel pozwoli Ukrainie osiągnąć zysk, który zrekompensuje jej straty budżetowe spowodowane “efektem wojny”. Z kolei UE zyska możliwość pozyskania dodatkowych ilości energii elektrycznej po przystępnych cenach w czasach, gdy ceny energii są szczególnie wysokie. Jednocześnie pozwoli to Unii Europejskiej na zmniejszenie zużycia gazu, który musiałaby zużyć na wyprodukowanie własnej energii elektrycznej.

We wtorek w Brukseli odbyło się nieformalne spotkanie ministrów energetyki państw członkowskich UE, w którym uczestniczył minister energetyki Ukrainy.

W marcu Ukraina złożyła wniosek o przystąpienie do europejskiego systemu energetycznego ENTSO-E, a na początku czerwca otrzymała prawo do eksportu swojej energii do Europy. (PAP)

Źródło:PAP

Zobacz

PGNiG jedynym użytkownikiem Baltic Pipe

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo będzie na razie jedynym użytkownikiem uruchamianego 1 października systemu Baltic Pipe. Spółka wykupiła większość ze zdolności przesyłowej gazociągu, która docelowo ma wynieść 10 mln m sześc. rocznie.

Haiti: kraj ogarnęła katastrofa humanitarna związana z cenami gazu

Działalność gangów, kryzys polityczny i ekonomiczny związany z wysokimi cenami gazu, doprowadziły kraj do katastrofy humanitarnej - oświadczyła Helen La Lime, specjalna wysłanniczka ONZ na Haiti, cytowana we wtorek przez BBC.
- Reklama -

REKLAMA