Ukazał się podręcznik „Oświecenie. Analogowe światło – cyfrowa kamera”

- Reklama -

„+Oświecenie. Analogowe światło – cyfrowa kamera+ autorstwa Filipa Kovczina, Piotra Kuci i Jerzego Rudzińskiego jest obszernym podręcznikiem dla szeroko rozumianej grupy czytelników blisko związanych z filmem: zarówno dla operatorów filmowych, pracowników technicznych, producentów, studentów szkół filmowych i artystycznych, jak i wszystkich tych, którzy chcą pogłębić swoją wiedzę na temat światła, kolorów, kamer oraz technologii filmowej i telewizyjnej” – czytamy w przesłanej PAP informacji.

Jak wyjaśniono, „to profesjonalny podręcznik, który w bardzo przystępny sposób tłumaczy zawiłe zagadnienia, z którymi filmowcy spotykają się na co dzień w pracy na planie filmowym”, a także „pozycja dla artystów, którzy czują się mniej pewnie w świecie technologii filmowej i chcieliby ją lepiej zrozumieć, by móc na planie filmowym porozumiewać się łatwiej z osobami z pionów technicznych”.

Przypomniano, że pod koniec 2020 r. książka „Oświecenie. Analogowe światło – cyfrowa kamera” została wydana w wersji elektronicznej. „Trafiające do sprzedaży wydanie drukowane zostało znacząco rozszerzone i uzupełnione nowymi ilustracjami oraz fotografiami. Dodano dwa duże rozdziały: jeden uzupełniający wiedzę o świetle, drugi skupiający się na praktycznych zagadnieniach związanych z prądem w kontekście oświetlenia na planie filmowym, z dużym naciskiem na bezpieczeństwo pracy filmowców” – napisano.

„To książka, która łączy sztukę z technologią. W książce w sposób klarowny omawiane są takie tematy, jak np.: w jak sposób widzi oko ludzkie, ekspozycja, kolor, głębia bitowa, przepływność, kompresja, budowa kamery cyfrowej, prąd, natężenie oświetlenia, działanie przetwornika, luks, lumen, rolling shutter, wektoroskop, oscyloskop” – czytamy o podręczniku.

„Zależało nam, by nawet najbardziej złożone tematy wytłumaczyć w taki sposób, aby osoba, która na co dzień zajmuje się sztuką i nie ma styczności z inżynierią, fizyką czy matematyką, zrozumiała poruszane tematy i uporządkowała swoją wiedzę” – wyjaśnili autorzy, cytowani w informacji.

Podkreślono, że „książka +Oświecenie. Analogowe światło – cyfrowa kamera+ może z powodzeniem być wykorzystana bezpośrednio na planie filmowym jako podręczne kompendium wiedzy, w chwilach, gdy trzeba zweryfikować słuszność podjętych decyzji związanych z technologicznymi aspektami ustawień kamer, świateł czy tych, związanych z interpretacją ekspozycji, kolorów”.

Zapowiedziano, że „niebawem planowana kolejna książka tych samych autorów, zatytułowana +Iluminacja. Cyfrowa kamera – analogowy świat+”.

Publikację dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci” oraz ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej z programu „Upowszechnianie Kultury Filmowej”.(PAP)

autor: Grzegorz Janikowski

- Reklama -
Źródło:PAP

Treści PREMIUM

Otrzymuj cotygodniowy e-mail od BrandsIT, który sprawia, że czytanie wiadomości jest naprawdę przyjemne. Dołącz do naszej listy mailingowej, aby być na bieżąco i uzyskać dotęp do treści PREMIUM za darmo.

- Reklama -