Ukraina chce wzmocnić cyberbezpieczeństwo w obliczu ciągłych ataków

- Reklama -

Agencja Reutera przytacza wypowiedź zamieszczoną przez Iwana Bakanowa, szefa SBU, za pośrednictwem komunikatora Telegram. Polityk stwierdził w niej, że „skala infiltracji rządowych zasobów informacyjnych robi wrażenie – do ataków dochodzi niemal każdego dnia”. Nie podał przy tym żadnych szczegółów dotyczących wspomnianych cyberataków. Zdaniem Bakanowa „wnioski są proste: musimy działać natychmiastowo i systematycznie” w celu poprawy bezpieczeństwa informatycznego Ukrainy.

Ukraińskie systemy komputerowe były w przeszłości wielokrotnie celami głośnych ataków hakerskich, o których zorganizowanie władze kraju oskarżały Rosję prowadzącą „wojnę hybrydową”. Kreml zaprzecza tym zarzutom.

W 2017 r. ukraińskie elektrownie i inne instytucje padły ofiarą niszczycielskiego cyberataku, który sparaliżował ich działanie i pozbawił prądu setki tysięcy osób. Pod koniec października 2020 r. amerykański sąd federalny w związku z tą sprawą wydał wyroki skazujące na sześciu obywateli Federacji Rosyjskiej. Mężczyźni związani z rosyjskim wywiadem wojskowym GRU mieli też stać za cyberatakami na Gruzję. (PAP)

mk/ mam/

- Reklama -
Źródło:PAP

Treści PREMIUM

Otrzymuj cotygodniowy e-mail od BrandsIT, który sprawia, że czytanie wiadomości jest naprawdę przyjemne. Dołącz do naszej listy mailingowej, aby być na bieżąco i uzyskać dotęp do treści PREMIUM za darmo.

- Reklama -