Ukraina/ Regionalne władze: w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej należy ustanowić reżim demilitaryzacji

Udostępnij

“Rosjanie wykorzystują elektrownię do prowadzenia ostrzałów terroryzujących ludność cywilną. Jest dla nas istotne, żeby w sprawę (tego obiektu) zaangażowały się instytucje międzynarodowe, a budynek został zdemilitaryzowany” – podkreślił gubernator.

Terror Kremla związany z obiektami atomowymi musi spotkać się z silniejszą odpowiedzią świata, w tym z sankcjami na rosyjski sektor jądrowy i paliwo nuklearne – przekazał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po niedzielnej rozmowie z przewodniczącym Rady Europejskiej Charles’em Michelem. Wcześniej, 5 sierpnia, MSZ w Kijowie wystosował oświadczenie wzywające społeczność międzynarodową do “podjęcia pilnych działań, aby wymusić na Rosji przekazanie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej pod kontrolę władz Ukrainy”.

Ukraiński koncern Enerhoatom poinformował w niedzielę, że okupowana przez wroga Zaporoska Elektrownia Atomowa została w sobotę wieczorem po raz kolejny ostrzelana rosyjskimi rakietami. Jak dodano, trafiono bezpośrednio obok przechowalnika wypalonego paliwa jądrowego. Według Enerhoatomu wskutek ostrzałów uszkodzono trzy czujniki monitoringu promieniowania wokół przechowalnika.

W piątek odnotowano dwa ataki. Doszło do uszkodzenia stacji azotowo-tlenowej, co grozi wyciekiem wodoru i uwolnieniem do atmosfery substancji promieniotwórczych. Enerhoatom określił działania sił rosyjskich jako prowokację.

Szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej Rafael Grossi powiedział w sobotę, że ostrzał terenu Zaporoskiej Elektrowni Atomowej wywołuje ogromne zaniepokojenie i unaocznia ryzyko katastrofy jądrowej. Zaapelował do wszystkich stron konfliktu o “maksymalną powściągliwość”.

Zaporoska Elektrownia Atomowa została zbudowana w latach 1980–1986 i jest największą siłownią jądrową w Europie. Przed rosyjską inwazją pracowało w niej sześć reaktorów, każdy o mocy 950 MW. (PAP)

Źródło:PAP

Zobacz

Prezes PGE dla “Rz”: PGE liczy nie tylko na samorządy

Sprzedajemy węgiel w cenie 2100 zł netto za tonę i zależy nam, żeby do odbiorców indywidualnych trafiał on w rozsądnej cenie, a więc poniżej 3000 zł brutto - powiedział "Rzeczpospolitej" prezes PGE Wojciech Dąbrowski.

RPP: powrót inflacji w kierunku celu inflacyjnego NBP będzie następował stopniowo

Powrót inflacji w kierunku celu inflacyjnego NBP będzie następował stopniowo - wskazano w informacji po zakończonym w środę posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej, podczas którego RPP pozostawiła stopy na niezmienionym poziomie.
- Reklama -

REKLAMA