Ukraina: w ataku na strony rządowe zniszczono część zasobów informacyjnych

Udostępnij

Strona ukraińska wraz z międzynarodowymi ekspertami ustala źródła pochodzenia piątkowych cyberataków na państwowe zasoby – napisano w poniedziałkowym komunikacie cyberpolicji.

Jak dodano, 95 proc. zaatakowanych stron już działa, a przywracanie funkcjonowania pozostałych zasobów trwa.

Cyberpolicja podkreśliła, że już można stwierdzić, iż atak nie obejmował tylko modyfikacji stron startowych zasobów, lecz był bardziej złożony.

„Szereg zewnętrznych informacyjnych zasobów został w ręczny sposób zniszczony przez atakujących” – wskazano. Czas przeprowadzenia ataku świadczy o skoordynowaniu działań hakerów i ich liczebności – uważa ukraińska cyberpolicja.

Poinformowano też, że od piątku rejestrowane są ataki DDoS na różne strony państwowe.

W niedzielę ukraińskie ministerstwo transformacji cyfrowej oświadczyło, że wszystkie zebrane dotychczas dowody świadczą o tym, że za cyberatakiem stoi Rosja. W sobotę zastępca sekretarza ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Serhij Demediuk z kolei powiedział agencji Reutera, że władze Ukrainy podejrzewają, iż za atakiem stoi grupa związana z białoruskim wywiadem.

W wyniku ataku – który według ukraińskich władz był największym od czterech lat – ucierpiało ok. 70 witryn różnych struktur szczebla ogólnokrajowego i regionalnego.

Z Kijowa Natalia Dziurdzińska (PAP)

Źródło:PAP

Zobacz

Naukowcy odkryli jezioro wielkości miasta pod pokrywą lodową na Antarktydzie

Naukowcy badający spód największej na świecie pokrywy lodowej na Antarktydzie Wschodniej, odkryli jezioro wielkości miasta, którego osady mogą zawierać historię pokrywy lodowej od początków jej istnienia. Praca została opublikowana w czasopiśmie "Gelology".

Część banków podnosi oprocentowanie lokat i depozytów, inne zapowiadają podwyżki

Po apelu rządu o podniesienie oprocentowania lokat i depozytów część banków, jak ING, Alior Bank, Getin Noble Bank wprowadziła podwyżki; inne - np. Pekao - pracują nad kolejnym podniesieniem oprocentowania lokat.
- Reklama -