Ukraina: w Doniecku przygotowywane są bunkry i miejsca w szpitalach

Zobacz

- Reklama -

Tzw. Doniecka Republika Ludowa zarządziła przygotowanie administracyjnych budynków i instytucji do możliwej aktywizacji działań bojowych – podał korespondent portalu Nowosti Donbasa z Doniecka.

Portal przekazał, że w środę na kontach lokalnych użytkowników mediów społecznościowych pojawiło się zdjęcie donieckiej miejskiej administracji, w niektórych oknach widać ułożone worki z piaskiem. Udostępniono też zdjęcia worków przed innymi budynkami – dodano.

Według niektórych danych z urzędów wywożone mają być archiwa, zaczęło się też przygotowywanie bunkrów – twierdzi serwis. W niektórych placówkach medycznych mają być przygotowane miejsca.

„Powiedzieli dzisiaj, by zwolnić 60 proc. łóżek i doprowadzić do porządku schrony do 21 kwietnia” – powiedział Nowostiom Donbasu rozmówca z jednego z lokalnych szpitali.

W Donbasie obserwowane jest od pewnego czasu zaostrzenie sytuacji bezpieczeństwa. Rosja, która zwiększa liczebność swych wojsk przy granicy z Ukrainą i na zaanektowanym Krymie, oskarża o eskalację na linii rozgraniczenia Kijów. Ukraina zapewnia natomiast, że jest oddana idei dyplomatycznego i politycznego uregulowania konfliktu.

W środę naczelnik głównego zarządu wywiadu ministerstwa obrony Ukrainy Kyryło Budanow poinformował, że jednym z wariantów rozwoju wydarzeń jest prowokowanie przez Rosję sił zbrojnych Ukrainy do realizowania działań bojowych na tymczasowo okupowanym terytorium Donbasu, a następnie oskarżenie Ukrainy o naruszenie istniejących uzgodnień.

Z Kijowa Natalia Dziurdzińska (PAP)

ndz/ tebe/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -