- Reklama -

Ukraiński prezydent: trzeba być gotowym na powrót rosyjskiego wojska

Zobacz

- Reklama -

„Jesteśmy dziś w obwodzie chersońskim. Widzimy nasze pozycje, sprawdzamy gotowość z punktu widzenia sprzętu, naszych żołnierzy, naszych brygad. (…) To, że wojska się wycofują, nie oznacza, że armia nie powinna być gotowa do tego, że w jakimkolwiek momencie może dojść do powrotu wojsk do granic naszego kraju” – powiedział prezydent, cytowany przez swoje biuro prasowe.

Odnosząc się do niedawnej koncentracji rosyjskich wojsk u ukraińskich granic Zełenski podkreślił, że Rosja „nie pierwszy rok ucieka się do nacisku” – czytamy w komunikacie. „Stale powinniśmy być gotowi” – zaapelował.

Zełenski ocenił też, że włączenie do rozmów pokojowych innych krajów sprzyjałoby szybszemu zakończeniu wojny w Donbasie. „To może być rozszerzenie formatu normandzkiego, odrębny, równoległy format z innymi krajami, z bardzo poważnymi, potężnymi graczami” – zaznaczył.

Według niego podczas środowego posiedzenia trójstronnej grupy kontaktowej „strony zbliżą się do decyzji o tym, by ogłosić jeszcze raz zawieszenie broni”.

Prezydent oznajmił, że wspólne starania Ukrainy, krajów europejskich i USA dotyczące Rosji umożliwiły deeskalację sytuacji.

„Nie możemy zagwarantować na 100 proc., że rosyjskie wojska nie wrócą. Popieramy decyzję o wycofaniu wojsk z granic z Ukrainą. Mówi to już o zamiarze niekontynuowania eskalacji” – ocenił szef ukraińskiego państwa.

Z Kijowa Natalia Dziurdzińska (PAP)

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -