Linia produkcyjna paneli fotowoltaicznych Grupy Unimot została uruchomiona w lipcu 2021 r. w hali należącej do PZL Sędziszów w Sędziszowie Małopolskim. Jednocześnie Unimot nie wykluczył dalszej rozbudowy linii produkcyjnej. We wtorek firma przekazała, że moce produkcyjne zakładu wzrosły trzykrotnie – z 15 do 45 MW rocznie.
“Moc zainstalowanych w Polsce instalacji fotowoltaicznych wynosi już około 12 GW, podczas gdy plany rządowe zakładały moc 10 GW energii ze słońca dopiero w roku 2040. To trend, który obserwujemy w całej Europie, dlatego naszym celem jest oferowanie naszych produkowanych w Polsce paneli na całym rynku europejskim. Wybierając polskie panele od Unimot, klient może liczyć na zdecydowanie większą elastyczność zamówień w porównaniu do produktów azjatyckich, których zakup wiąże się z długim czasem dostawy i koniecznością pokrycia kosztów logistyki” – podkreślił prezes Unimotu Adam Sikorski, cytowany w informacji spółki.
Panele fotowoltaiczne produkowane w fabryce PZL Sędziszów opierają się na sprawdzonej technologii krzemowej monokrystalicznej. Unimot sprzedaje je pod marką Avia Solar, ale kieruje swoją ofertę również do firm, które chcą wyprodukować panele fotowoltaiczne pod własnymi markami.
“Wykorzystujemy komponenty światowych liderów. Możemy zaoferować klientom moduły fotowoltaiczne produkowane pod ich własnymi markami, dopasowane do indywidualnych oczekiwań, wraz z profesjonalnym doradztwem i wsparciem technicznym” – zaznaczył dyrektor ds. produktów OZE Unimotu Stanisław Bajorski.
Unimot to największy niezależny importer paliw w Polsce, a także operator sieci ponad 100 stacji paliw pod marką Avia. W ramach realizacji środków zaradczych przy przejmowaniu Lotosu przez PKN Orlen, do Unimotu ma trafić dziewięć terminali paliw Lotosu, a także zakłady produkcji asfaltów wraz z działem handlowym. Spółka działa także w obszarze OZE.(PAP)