Unimot uruchomił linię produkcyjną modułów fotowoltaicznych o mocy 15 MW

- Reklama -

Wartość inwestycji grupy Unimot na tym etapie wyniosła ok. 500 tys. euro. Obecna moc linii produkcyjnej wynosi 15 MW rocznie, co przekłada się na produkcję około 40.000 modułów fotowoltaicznych.

Grupa Unimot nie wyklucza w przyszłości rozbudowy linii produkcyjnej.

„Jesteśmy gotowi do zwiększenia mocy do 50 MW” – powiedział prezes Sikorski podczas czwartkowej konferencji prasowej.

Unimot jest właścicielem linii produkcyjnej paneli, ale właścicielem infrastruktury i całego otoczenia jest PZL Sędziszów, on też zapewnia pracowników. Pozwoliło to Unimotowi kilkukrotnie obniżyć konieczne wydatki inwestycyjne, Unimot nie ponosi też kosztów związanych m.in. z obsługą administracyjną fabryki.

Prezes Sikorski ocenia, że już przy produkcji rzędu 5-6 MW koszty będą pokryte i będzie ona rentowna.

„Obecnie czekamy na certyfikację, ale już produkujemy na magazyn, żeby być gotowi. Jesteśmy realistami, więc zakładanie, że od pierwszego dnia fabryka ruszy z pełnymi mocami produkcyjnymi byłoby nieprawdziwe. Ten rok jest bardziej na rozruch, sprawdzenie, naukę. Liczę, że w 2022 roku będziemy mogli powiedzieć, że wyprodukowaliśmy połowę mocy produkcyjnych” – powiedział Adam Sikorski.

Na linii produkowanych jest kilka rodzajów modułów PV różniących się kolorystyką, kształtem i wymiarami. Za certyfikację produktu oraz linii produkcyjnej odpowiada niemiecki instytut certyfikujący TüV.

Podczas procesu certyfikacji zostanie również zweryfikowana rzeczywista moc produkowanych paneli, która obecnie szacowana jest na 360-370 Wp dla największego modułu.

Panele fotowoltaiczne wyprodukowane w Sędziszowie powinny trafić do sprzedaży na początku IV kwartału tego roku i będą dostępne, między innymi, w ofercie należącej do Grupy Unimot marki Avia Solar. (PAP Biznes)

pr/ mfm/

- Reklama -
Źródło:PAP

Treści PREMIUM

Otrzymuj cotygodniowy e-mail od BrandsIT, który sprawia, że czytanie wiadomości jest naprawdę przyjemne. Dołącz do naszej listy mailingowej, aby być na bieżąco i uzyskać dotęp do treści PREMIUM za darmo.

- Reklama -